لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۳

احتمال ممنوعیت یک کمدین به دلیل توهین به هالوکاست


کمدین فرانسوی دیودون امبالا امبالا در وزارت کشور فرانسه - ماه مه ۲۰۰۹
کمدین فرانسوی دیودون امبالا امبالا در وزارت کشور فرانسه - ماه مه ۲۰۰۹
مانوئل ولس، وزیر کشور فرانسه، می گوید ممکن است یک کمدین سیاهپوست را از اجرای روی صحنه منع کند. دیودون امبالا تا کنون بارها در نمایش هایش به خاطره هولوکاست توهین کرده، و نظم عمومی را به خطر انداخته است.

وزیر کشور فرانسه گفت سرگرم بررسی راههای حقوقی برای ممنوعیت برنامه های آقای امبالاست، که تا کنون بارها به خاطر سخنان کینه توزانه جریمه شده است. وی در جریان انتخابات سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) پارلمان اروپا در رأس «فهرست ضدیهودی» قرار داشت که دیگر اعضای آن فعالان راست افراطی بودند.

در پی شکایت گروههای یهودی به فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه از ژست معروف دیودون – که آنها آن را به «سلام نظامی نازی ها به شکل وارونه» تعبیر کرده و با گفته ها و اعمال روزافزون ضدیهودی در فرانسه مربوط دانسته اند – آقای ولس گفت در مورد منع برنامه های عمومی وی بررسی حقوقی خواهد کرد.

در بیانیه وی آمده است:«به نظر نمی رسد که دیودون امبالا امبالا هیچ محدودیتی برای خود قائل باشد. او در برنامه های تلویزیونی مختلف نشان داده که با اظهارنظرهایش آشکارا و به شکلی غیرقابل تحمل به خاطره قربانیان هولوکاست حمله می کند.

بیشترین جمعیت یهودیان اروپا در فرانسه سکونت دارند؛ و تعدادشان به ۶۰۰،۰۰۰ نفر بالغ می شود. در همین حال، فرانسه شاهد مهاجرت گروههای یهودی به اسرائیل است، که می گویند دیگر در فرانسه احساس امنیت نمی کنند.

در تازه ترین اقدام ضدیهودی در فرانسه، سال گذشته در شهر جنوبی تولوز، یک اسلامگرای فرانسوی یک خاخام یهودی و سه شاگردش را در یک مدرسه یهودی کشت.

کمدین فرانسوی – که روی صحنه او را به نام دیودون می شناسند – انتقاد چهره های سرشناس یهودی را با تهدید پاسخ داد. وی گفت از آنها به خاطر این که ژست مشهور او را به سلام نظامی هیتلر تشبیه کرده اند، شکایت خواهد کرد.

ژستی که همه گیر شد
دویودون امبالا امبالا می گوید ژست معروفش ضدصهیونیستی است نه ضدیهودی. ژست او به تازگی روی یوتیوب بارها و بارها دیده شده، و مخصوصآً جوانهای طرفدار وی در مهمانی ها و رویدادهای ورزشی از آن تقلید می کنند. بعضی ها در شوهای زنده تلویزیونی ادای ژست او را درمی آورند.

شهریور ماه گذشته دو سرباز که با لباس نظامی، در برابر کنیسه ای در پاریس ادای ژست دیودون را درآوردند، اخراج شدند.

روژه کوکرمن رئیس گروه سازمان های یهودی فرانسه می گوید: «مشخصاً آقای دیودون رفتارهای ضدیهودی را زیر پوشش جوک گفتن پنهان می کند.»

دیودون ۴۶ ساله، پدری کامرونی و مادری فرانسوی دارد و در پاریس به دنیا آمده است. او در اوایل دهه نود میلادی حرفه کمدی را با درونمایه ای از طنز یهودی آغاز کزد؛ و در فیلم های متعددی ظاهر شد.

وی که در ابتدا با گروههای چپگرای ضدنژادپرستی فعالیت می کرد، سال ۲۰۰۲ علناً شروع به انتقاد از یهودیان و اسرائیل کرد، و دوسال بعد با یک گروه هوادار فلسطینیان در انتخابات اروپا شرکت کرد.

او بارها در فرانسه برای بی حرمتی به یهودیان جریمه شده است. سال گذشته پلیس بروکسل به ظن سخنرانی کینه توزانه آقای امبالا، به تئاتری که او در آن اجرای تک نفره داشت حمله کرد؛ ولی وی محکوم نشد.

هفته گذشته هنگامی که پاتریک کوهن گوینده رادیو فرانسه در برنامه زنده پرسید که آیا باید رسانه ها این همه به دیودون بها بدهند، وی به کوهن پیشنهاد کرد که از فرانسه مهاجرت کند:«وقتی برنامه پاتریک کوهن را می شنوم، به خودم می گویم: متوجهی؟ اتاق گاز ... خیلی بد است.»
XS
SM
MD
LG