لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۷

مردی که هولوکاست را انکار می کرد رفته است!


محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در فیسبوک خود کشتار یهودیان توسط نازیها در جنگ جهانی دوم را محکوم کرد.
آقای ظریف در فیسبوک خود ضمن انتشار مصاحبه اش با خبرگزاری تسنیم و به نقل از آن نوشت: «ایران همواره ... کشتار یهودی‌ها توسط نازی‌ها را... محکوم کرده همان‌طور که کشتار و سرکوب فلسطینی‌ها توسط صهیونیست‌ها را محکوم می‌کنیم...»

در این مصاحبه از ظریف پرسیده شد آیا درست است که او سال نویهودیان (روشاشانا) را تبریک گفته است، و آیا او در توئیتر درباره هولوکوست مطلبی با کسی رد و بدل کرده است یا نه. آقای ظریف در این باره گفت: «این مطلب در پاسخ به سوالی که بعدا معلوم شد از سوی دختر رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا (نانسی پلوسی) در شبکه توییتر مطرح شده بود ارائه شده است.»

آقای طریف در توئیتر خود که اخیراً فعال شده به زبان انگلیسی سال نو بهودیان را تبریک گفت و نوشت: Happy Rosh Hashanah

کریستین پلوسی در پاسخ به تبریک سال نو توسط جواد ظریف به او نوشته بود: «ممنون. سال نو شیرین تر می شد اگر شما به انکار هولوکاست توسط ایران پایان می دادید.»

و ظریف در پاسخ نوشت: «ایران هرگز آن را (هولوکاست را ) انکار نکرده است. مردی که به نظر می رسید انکار می کند، رفته است سال نو مبارک.»
محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری سابق ایران منکر هولوکاست شده بود.

انکار هولوکاست توسط محمود احمدی نژاد به همراه برنامه جنجالی اتمی ایران که غرب به آن مشکوک است و ایران را متهم به تلاش در تولید سلاح اتمی می کند، باعث انزوای ایران در سالهای اخیر شده است.

وبسایت حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز روز پنجشنبه گفت وزارت امور خارجه ایران را مامور کرده است اداره مذاکرات اتمی ایران را در دست بگیرد. این اقدام ممکن است نشانه ای بر این تلقی شود که ایران برخوردی کمتر مناقشه آمیز با غرب وقدرتهای جهانی خواهد داشت.

آقای طریف به خبرگزاری تسنیم - که از تشکیلات نزدیک به سپاه پاسداران ایران ایران است - درباره تبریک سال نو به یهودیان گفت:

«ما همیشه سال جدید را به مسیحی ها تبریک می گوییم. در جمهوری اسلامی ایران هموطنان یهودی ما نیز یک اقلیت شناخته شده هستند و در مجلس شورای اسلامی یک نماینده فعال یهودی حضور دارد. ما هیچگاه با یهودی ها و مذهب یهود سر ستیز نداشته و با صهیونیست ها... مخالفیم و اجازه نمی دهیم که این گروه کوچک برای تبلیغات خود... و سرپوش گذاشتن بر جنایات خود علیه مردم فلسطین... ایران را ضد یهود و جنگ طلب معرفی کند...»
XS
SM
MD
LG