لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۲

شمخانی: ایران آماده گفتگوهای «صریح و شفاف» با عربستان است


علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران
علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران

چند روز پس از این که یک مقام ارشد وزارت امور خارجه ایران از لغو سفر محمدجواد ظریف به عربستان در پی سخنان سعود الفیصل علیه ایران سخن گفت، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران از «آمادگی ایران برای تداوم گفت و گوهای صریح، شفاف و فراگیر درباره مجموعه موضوعات مورد علاقه دو کشور» خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی شمخانی دبیر و نماینده رهبر جمهوری اسلامی ایران در شورای عالی امنیت ملی، روز سه‌شنبه ۳۰ دیماه، در دیدار با سفیر ایران در عربستان سیاست‌های تهران را در تعامل با ریاض تبیین کرد.

این سخنان سه روز پس از آن بیان شد که حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر امور خارجه ایران در یک برنامه تلویزیونی گفت سفر محمدجواد ظریف به عربستان، که قرار بود به دعوت سعودالفیصل همتای سعودی او انجام شود، در پی اظهارات اخیر این مقام عربستانی علیه ایران، لغو شده است.

وزیر خارجه عربستان حدود سه ماه پیش در یک نشست خبری مشترک با وزیر خارجه آلمان درباره نقش ایران در حل بحران‌های منطقه گفته بود که ایران معمولا در این مواقع بخشی از بحران است، نه بخشی از راه حل.

سعود الفیصل در آن نشست نیروهای ایران در سوریه را «اشغالگر» خواند و خطاب به خبرنگاران گفت اگر ایران می‌خواهد در حل بحران سوریه بخشی از راه حل باشد، باید نیروهای خود را از سوریه، و همینطور از مناطق دیگر مانند عراق و یمن، خارج کند.

این اظهارات وزیر خارجه عربستان همان موقع با واکنش حسین امیرعبداللهیان معاون عربی آفریقایی وزیر امور خارجه ایران روبرو شد، که گفت ین سخنان سعود الفیصل با فضای دیپلماتیک حاکم بر دو کشور در تعارض است.

روابط ایران و عربستان، از بیش از سه سال پیش و در پی وقوع ناآرامی‌ها در کشورهای عربی به ویژه سوریه، بحرین و یمن به سردی گرایید. عربستان از شورشیانی که به دنبال سرنگونی دولت بشار اسد هستند حمایت می‌کند، اما ایران آشکارا برای بقای حکومت اسد وارد عمل شده است.

با روی کار آمدن دولت حسن روحانی، محمدجواد ظریف گفت و گوهایی را برای بهبود روابط دوجانبه با عربستان انجام داد. آقای امیرعبداللهیان در مصاحبه‌ای که سه روز پیش منتشر شد، از دیدار وزیران خارجه ایران و عربستان در نیویورک به عنوان یکی از گام‌های رو به جلو در روابط دو کشور یاد کرد و گفت خود او نیز در سفر به عربستان «حرف‌های خوبی» از سعود الفیصل شنیده است.

معاون وزیر امور خارجه ایران با این حال سفر ظریف به عربستان را منتفی ندانست و گفت «وزیر خارجه عربستان همچنان بر ضرورت دیدار با آقای ظریف تأکید دارد، و ما تلاش می‌کنیم که این دیدار در اولین فرصت مناسب تحقق یابد.»

XS
SM
MD
LG