لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۱

کارشناسان: تاثیر مرگ عبداله بر مناسبات آمریکا و عربستان زیاد نیست


وزیران امور خارجه آمریکا و عربستان . سپتامبر ۲۰۱۴
وزیران امور خارجه آمریکا و عربستان . سپتامبر ۲۰۱۴

مرگ ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی و سقوط دولت یمن بر تلاش ایالات متحده در مبارزه با پیکار جویان اسلامگرا در خاورمیانه و کنترل نفوذ ایران در منطقه سایه افکنده است. لوئیز رامیرز خبرنگار صدای آمریکا در کاخ سفید در گزارشی به تاثیر این دو تحول عمده بر سیاست های ایالات متحده در خاورمیانه پرداخته است.

او می گوید بدنبال مرگ ملک عبدالله و جانشینی برادر او ملک سلمان ،کاخ سفید ابراز امیدواری کرد عربستان سعودی به همکاری با ایالات متحده برای جلوگیری از قدرت گیری افراطیون اسلامگرا در یمن ادامه دهد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفیدگفت عربستان سعودی با توجه به مرز مشترک آن کشور با یمن، بویژه نگران فعالیت های افراط گرایان است

سقوط دولت یمن ، از متحدان اصلی ایالات متحده در مقابله با پیکار جویان شیعه حوثی نیز بر نگرانی ها افزوده است. زیرا معلوم نیست دولت جدید یمن اجازه خواهد داد پهپادهای آمریکایی با استفاده از فضای آن کشور مواضع القاعده در یمن را بمباران کنند یانه.

عربستان سعودی در ارتباط با یمن و مبارزه علیه دولت خود خوانده اسلامی ، متحد نزدیک ایالات متحده بوده و تحلیلگران امنیتی می گویند جانشینی ملک سلمان موجب تغییر چندانی در روابط دو کشور نخواهد شد.

انتونی کوردزمن تحلیلگر امنیتی در موسسه مطالعات استراتژیک و بین المللی در واشنکتن، می گوید مرگ عبداله تاثیربسیار کمی خواهد داشت. ملک سلمان پادشاه جدید تجربه زیادی در همکاری با ایالات متحده دارد و اهمیت اتحاد دو کشور را درک می کند.

گرچه عربستان سعودی تلاش دولت باراک اوباما برای دنبال کردن دیپلماسی جهت حل مساله هسته ای با ایران را یک قمار می داند ، و اخیرا از این که گفت وگو ها با ایران ممکن است به طور ناخواسته موجب قدرت گرفتن تهران شود ابراز نگرانی کرده است، اما ملک سلمان در یک پیام تلویزیونی گفت سیاست های برادرش را ادامه خواهد داد که پیام خوشنود کننده ای برای مقام های آمریکایی تلقی می شود.

XS
SM
MD
LG