لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

تیم مذاکره کننده ایران «اختیارات کافی» دارد تا «ابتکار» به خرج دهد


دبیر شورای امنیت ملی ایران، مذاکره کنندگان هسته‌ای ایران را دارای اختیارات کافی برای بهره‌گیری از راهکارهای مختلف در دستیابی به توافق نهایی دانست.

علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران روز یکشنبه در دیدار با وزیر امور خارجه نروژ، لغو همه تحریم‌ها را برای دستیابی به توافق جامع، ضروری عنوان کرد و گفت: «تیم مذاکره کننده هسته‌ای با اختیارات کافی،‌ همه ابتکارات ممکن را برای دستیابی به توافق با حفظ حقوق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران به کار خواهد گرفت.»

مذاکره کنندگان ایران و ۱+۵، ۲۰ آبان ماه، حدود یک هفته دیگر، در پایتخت عمان به گفت و گو خواهند نشست. پیش از آن، وزرای خارجه ایران و ایالات متحده و کاترین اشتون نیز نشست دو روزه‌ای را در مسقط برگزار خواهند کرد. مذاکرات هسته‌ای در حالی در مسقط از سر گرفته خواهد شد که سوم آذر ماه مهلت دستیابی به توافق جامع هسته‌ای، به پایان خواهد رسید.

مذاکره کنندگان ایران و ایالات متحده آمریکا، تعداد سانتریفیوژهای ایران و نحوه لغو تحریم‌ها را مهمترین اختلافات میان دو طرف عنوان کرده‌اند. دولت ایالات متحده برای لغو برخی از تحریم‌ها، به مصوبه کنگره نیاز دارد و از این رو، لغو تدریجی تحریم‌ها را در نظر دارد این در حالیست که به گفته علی شمخانی دبیر شورای امنیت ملی ایران، مقامات تهران به لغو یکجای همه تحریم‌ها اصرار دارند.

ایالات متحده در مورد توانایی غنی‌سازی نیز با ایران اختلاف عمیقی دارد. رهبر ایران پیشتر اعلام کرده است که ایران برای سالهای آینده که سوخت تامین شده از سوی روسیه به پایان برسد، به سانتریفیوژهایی با ظرفیت ۱۹ هزار سو غنی‌سازی اورانیوم نیاز دارد. مذاکره کنندگان ایران بر اساس همین حدود تعیین شده از سوی آیت‌الله خامنه‌ای، گفت و گو می‌کنند در حالیکه ایالات متحده این ظرفیت غنی‌سازی برای ایران را در شرایطی که کشورهای دیگر امکان تامین اورانیوم مورد نیاز ایران را دارند، بسیار زیاد می‌داند.

خوشبینی به توافق

با وجود این اختلاف‌ها، طرفین طی روزهای اخیر نسبت به دستیابی به توافق ابراز خوشبینی کرده‌اند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران روز دوشنبه گفت که مسئله هسته‌ای از طریق مذاکرات در مسیر روشنی قرار گرفته و در درون مذاکرات نگاه‌ها به هم نزدیک شده است. او تفاهم بین طرفین را در دسترس دانست.

جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده، هم روز شنبه در یک گفت و گوی تلویزیونی گفت که هنوز شکاف‌های نسبتا عمیقی در مورد مسائل مختلف وجود دارد، اما به نتیجه بخش بودن مذاکرات هسته‌ای با ایران امیدوار است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز به وزیر امور خارجه نروژ گفت که به اعتقاد او دستیابی به توافق در فرصت باقیمانده امکان‌پذیر است.

در همین رابطه، علی اکبر ولایتی مشاور عالی رهبر ایران هم روز شنبه گفته بود که نظر ایران این است که مذاکرات هسته‌ای هر چه زودتر به نتیجه برسد. به گفته رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، ایران اقدامات لازم در راستای توافق موقت در ژنو را انجام داده است انتظار دارد مذاکرات هر چه زودتر به نتیجه برسد.

XS
SM
MD
LG