لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۶

نمود اختلاف آمریکا و اسرائیل بر سر ایران، در رسانه‌ها


تصویر مقاله جفری گلدبرگ در نشریه آتلانتیک - ۲۸ اکتبر ۲۰۱۴ (۶ آبان ۱۳۹۳)
تصویر مقاله جفری گلدبرگ در نشریه آتلانتیک - ۲۸ اکتبر ۲۰۱۴ (۶ آبان ۱۳۹۳)

رابطه دوجانبه آمریکا و اسرائیل همواره فرازهایی داشته و کمتر شاهد فرود در مناسبات این دو همپیمان بوده‌ایم.

اما با نزدیک شدن به پایان مهلت تعیین شده گفتگوهای هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی، که همان سوم آذر ماه سال جاری است – دیدگاه‌هایی در برخی از رسانه‌ها درباره دستیابی به توافق جامع هسته‌ای منتشر شده که رسیدن به چنین توافقی را به صورت یک بحران در روابط این دو کشور ترسیم کرده است.

روزنامه وال استریت ژورنال به نشانه‌هایی از بروز تنش‌زدایی بین واشنگتن و تهران که ۳۵ سال گذشته را بدون روابط دیپلماتیک پشت سر گذاشته‌اند، اشاره دارد.

الیستر بَسکی سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در مقاله‌ای در روزنامه اسرائیلی جروزالم پست، ضمن رد وجود بحران در روابط بین ایالات متحده و اسرائیل، گفت «روابط ما همواره مستحکم بوده و هست. این پیوند بین دو کشور نامتزلزل است.»

آقای بسکی افزود «البته آمریکا در برخی اوقات با اقدامات دولت اسرائیل، مانند سیاست شهرک‌سازی، اختلاف نظر دارد، که این نگرانی‌ها را به عنوان شریکی که عمیقا درباره آینده اسرائیل نگران است و می‌خواهد اسرائیل در آینده، در صلح و امنیت در کنار همسایگانش باشد، به آنها منتقل می‌کنیم.»

دولت اسرائیل، روز گذشته اعلام کرد بیش از هزار واحد مسکونی در شهرک‌های یهودی‌نشین در اورشلیم شرقی را احداث خواهد کرد.

واکنش آمریکا، به مقاله آقای جفری گلدبرگ، ستون‌نویس برجسته در امور مربوط به اسرائیل و جامعه یهودیان آمریکا، است.

آقای گلدبرگ در نشریه آتلانتیک نوشت، یکی از مقامات عالیرتبه دولت آمریکا در پاسخ به این پرسش که کدام یک از رهبران جهان واشنگتن را از درخواست‌هایش کلافه کرده، گفت «همین بی بی (نام خودمانی بنیامین نتانیاهو)» و در ادامه با بکار بردن لفظی نامناسب، به توصیف آقای نتانیاهو پرداخت.

گلدبرگ در ادامه مطلب خود نوشت، علت استفاده این مقام آمریکایی از آن واژه در توصیف نخست وزیر اسرائیل، به نوعی مرتبط با واکنش نتانیاهو به توافق هسته‌ای بین تهران و جامعه جهانی است، زیرا او به برخی از اعضای کابینه خود گفته در در صورت حصول توافق هسته‌ای (بین ایران و آمریکا)، وی با دور زدن باراک اوباما، مستقیما سراغ کنگره خواهد رفت.

برخی از نمایندگان کنگره، از دو حزب دموکرات و جمهوریخواه، با اشاره به برخی گزارشات و اطلاعاتی که به دستشان رسیده، بر این عقیده هستند که دولت آقای اوباما امتیازات زیادی برای تهران قائل شده است.

اما دفتر بنیامین نتانیاهو به این گفته مقام آمریکایی نیز واکنش نشان داده است. نشریه پولیتیکو با انتشار بخشی از پاسخ دفتر او، نوشت نخست وزیر اسرائیل هرآنچه که در راستای حفظ منافع کشورش باشد را، تحت هر شرایطی، انجام خواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز روز چهارشنبه اعلام کرد هدف اصلی واشنگتن در مذاکرات اتمی با ایران، حل مساله هسته‌ای است، اما نگرانی‌های واشنگتن در مورد حمایت تهران از تروریسم و وضعیت حقوق بشر کماکان پابرجا است.

جنیفر ساکی همچنین اظهارات یک مقام نامشخص دولت در انتقاد از بنیامین نتانیاهو را «ناشایست و زیانبار» خواند و گفت به باور جان کری وزیر خارجه، جنگ لفظی از جانب هیچ طرفی سازنده نیست.

XS
SM
MD
LG