لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۴

توافق نامه باید ضامن توقف جاه‌طلبی هسته‌ای ایران باشد‌


الینا راس-لتینن، عضو کنگره آمریکا، در نامه‌ای به باراک اوباما با هرگونه اقدام یک جانبه و بدون هماهنگی با کنگره از سوی دولت، درباره تحریم‌ها علیه ایران مخالفت کرد. او تاکید کرد که در توافق نامه نهایی هسته‌ای، باید توقف غنی‌سازی اورانیوم تضمین شده باشد.

این عضو جمهوری خواه مجلس نمایندگان، در نامه خود بیان کرده است که هدف تحریم‌ها علیه ایران، تنها آوردن حکومت این کشور به پای میز مذاکره نبوده بلکه دست برداشتن کامل از جاه طلبی هسته‌ای خود، توقف غنی‌سازی اورانیوم و بلااستفاده کردن همه زیرساخت‌های هسته‌ای بوده است.

رئیس کمیته فرعی خاورمیانه و شمال آفریقای کنگره، در بخش دیگری از نامه خود نوشت که تنها آژانس بین المللی انرژی اتمی و وزارت دفاع ایالات متحده قادر خواهند بود صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران یا موارد نقض توافق نهایی هسته‌ای را تشخیص دهند.

طی روزهای گذشته، اخباری منتشر شد که حکایت داشت دولت ایالات متحده تمایل دارد در صورت دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران، تحریم‌ها بدون هماهنگی با کنگره به حالت تعلیق درآیند. این اخبار از سوی معاون سخنگوی کاخ سفید خنده‌دار توصیف شد و جان کری وزیر خارجه، آن را رد کرد، با وجود این، واکنش تعدادی از اعضای کنگره آمریکا را به دنبال داشت. جان کری گفت که دولت تمام جزئیات مذاکرات را با اعضای کنگره در میان می‌گذارد.

XS
SM
MD
LG