لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۳

دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها تعطیل شد


بنیان گذاران جنبش غیرمتعهدها در بلگراد، ۱۹۶۱
بنیان گذاران جنبش غیرمتعهدها در بلگراد، ۱۹۶۱

پس از جمع بندی های کارشناسی با حکم حسن روحانی دبیرخانه جنبش غیر متعهدها منحل و مسئولیت آن به معاونت بین الملل وزارت خارجه محول شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، امیرحسین زمانی نیا که از او به عنوان قائم مقام دبیرخانه جنبش غیرمتعهد ها یاد شده، به این خبرگزاری گفته است، پس از جمع بندی های کارشناسی که به دستور رئیس جمهور درمورد فعالیت های دبیرخانه جنبش غیرمتعهد ها و ضرورت ادامه کار آن به صورت مستقل صورت گرفت، با حکم حسن روحانی این دبیرخانه منحل و مسئولیت آن به معاونت بین الملل وزارت خارجه محول شد. امیرحسین زمانی نیا گفت دولت این اقدام را در جهت سیاست چابک سازی دولت و جلوگیری از موازی کاری انجام داده است.

جنجال های اجلاس سران جنبش غیرمتعهد ها درتهران
جنبش غیرمتعهد ها سال گذشته شانزدهمین اجلاس سران خود را که هر سه سال یک بار برگزار می شود در تهران تشکیل داد. در این اجلاس ریاست نوبتی و سه ساله جنبش از مصر به ایران منتقل شد.

برگزاری این اجلاس جنجال هایی نیز درپی داشت. ازجمله آن که محمد مرسی به عنوان رئیس جمهوری مصر و رئیس ادواری جنبش سخنرانی خود را با سلام و درود به سه خلیفه اول اسلام آغاز کرد و نامی از علی که به عقیده شیعیان چهارمین خلیفه مسلمانان است نبرد.

همچنین در ترجمه سخنان او که هم زمان از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش می شد، تحریف و جعل های آشکاری صورت گرفت. مترجم به جای سوریه بحرین، به جای انقلاب کلمه فتنه و به جای بهار عربی عبارت بیداری اسلامی به کار برد. این اقدام نه تنها اعتراض مصریان را درپی آورد که ایران را به جعل و تحریف متهم کردند، بلکه بحرین نیز به وزارت خارجه ایران به خاطر این تحریف و جعل اعتراض کرد.

به هنگام سخنرانی مرسی اعضای هیئت سوری به عنوان اعتراض جلسه را ترک گفتند و سخنان او را دخالت در امور داخلی سوریه و برخلاف اساسنامه این جنبش دانستند.

در این اجلاس آیت الله علی خامنه ای نیز سخنرانی کرد و خواستار تشکیل دبیرخانه ای برای این جنبش شد. این دبیرخانه در سال ۱۳۹۱ تشکیل شد و دبیرکلی آن به اسفندیار رحیم مشایی محول گردید. ایران تا سال ۲۰۱۵ ریاست ادواری این جنبش را برعهده خواهد داشت.

جنبش غیرمتعهد ها در گذشته و حال
جنبش غیرمتعهدها که در سال ۱۹۶۱ در بلگراد تاسیس شد، نماینده کشورهایی ست که وابستگی یا ضدیتی با هیچ بلوک قدرت ندارند. فکر ایجاد این جنبش در دهه ۱۹۵۰ و برای ایجاد جهان سومی مستقل از دو بلوک ابرقدرت شرق و غرب، امریکا و اتحاد شوروی، در دوران جنگ سرد توسط کشورهای درحال توسعه شکل گرفت.

موسسان این جنبش عبدالناصر، نهرو، سوکارنو، قوام نکرومه و تیتو رهبران ضد استعمار و ضد امپریالیسم کشورهای مصر، هند، اندونزی، غنا و یوگسلاوی بودند. با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و از بین رفتن مسئله جنگ سرد اعضای این جنبش در پی دلایل دیگری برای موجودیت آن برآمده اند.

ایران تا پیش از انقلاب به دلیل عضویت در پیمان سنتو نمی توانست عضو جنبش عدم تعهد باشد اما پس از انقلاب به عضویت آن درآمد. این جنبش اکنون دارای ۱۲۰ کشور عضو و ۱۷ کشور ناظر است. با ازبین رفتن اتحاد جماهیر شوروی بیشتر همبستگی این کشورها حول عدم عضویت در بلوک آمریکا و اروپا جریان دارد.

انحلال دبیرخانه و دبیرکل؟
حسن روحانی پس از رسیدن به ریاست جمهوری سرپرستی این دبیرخانه را به اکبر ترکان سپرد تا با بررسی فعالیت های آن درباره ادامه کار آن جمع بندی ارائه شود. به گزارش خبرگزاری فارس، اسفندیار رحیم مشایی، دبیرکل جنبش غیرمتعهدها در ایران جز چند دیدار با مقام های اروپایی فعالیت دیگری در این دبیرخانه که مقر آن در ساختمانی در خیابان دربند است، صورت نداد و آن گونه که این خبرگزاری نوشته آن را به «حیاط خلوت» خود تبدیل کرد. با سپردن دبیرخانه این جنبش به اداره امور بین الملل وزارت امور خارجه به نظر می رسد که مقامی به عنوان دبیرکل نیز برای آن قابل تعریف نخواهد بود.
.
XS
SM
MD
LG