لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۴

تهران و پیونگ یانگ در تدارک گسترش همکاری های دو جانبه


آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران با کیم یونگ-نام، رئیس مجمع عالی خلق کره شمالی دیدار کرد
آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران با کیم یونگ-نام، رئیس مجمع عالی خلق کره شمالی دیدار کرد
خبرگزاری های رسمی ایران روز شنبه از امضای توافقنامه همکاری میان ایران وکره شمالی در زمینه علوم و تکنولوژی خبر دادند. آیت الله خامنه ای نیز گفته است که دو کشور «دشمن مشترک» دارند.

دو کشور ایران و کره شمالی قرار است در زمینه تحقیقات، تبادل دانشجو و آزمایشگاه های مشترک و همچنین فناوری اطلاعات، مهندسی، بیوتکنولوژی، انرژی قابل بازیافت، محیط زیست، توسعه پایدار، کشاورزی و فناوری غذا همکاری داشته باشند.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا اعلام کرد که این توافقنامه به امضای فرهاد دانشجو، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران و پاک اوی-چون، وزیر خارجه کره شمالی رسیده است.

کره شمالی روابط نزدیکی با ایران دارد. تلگرام های دیپلماتیک آمریکا در سال ۲۰۱۰، که به خارج درز کرد حاکی است که مقامات آمریکایی معتقدند ایران قطعات موشک های بالیستیک را از کره شمالی تهیه کرده است.

دولت کمونیستی پیونگ یانگ و جمهوری اسلامی ایران با آن که مشترکات ایدئولوژیک چندانی ندارند اما جرج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، در سخنرانی سالانه اش در سال ۲۰۰۲، هر دو این کشورها را اعضایی از «محور شرارت» نامیده بود.

طی نشست وزیران کشورهای غیرمتعهد که هفته گذشته در تهران برگزار شد، آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران با کیم یونگ-نام، رئیس مجمع عالی خلق کره شمالی که در رأس هیات این کشور به تهران رفته بود، دیدار کرد.

ایلنا روز شنبه به نقل از آیت الله خامنه ای گفت: «جمهوری اسلامی ایران و کره شمالی دشمنان مشترکی دارند، زیرا قدرت های استکباری، دولتهای مستقل را برنمی‌تابند.»

قبلا گمانه زنی می شد که کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی در نشست کشورهای جنبش عدم تعهد در تهران شرکت خواهد کرد. جنبش عدم تعهد یکی از چند نشست بین المللی است که کره شمالی در آن شرکت می جوید.

محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری ایران نیز روز شنبه خواستار گسترش مناسبات اقتصادی میان ایران و کره شمالی شده بود.
XS
SM
MD
LG