لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۹

بان کی مون در تهران: رهبران مخالفان را آزاد کنید


بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در دانشکده روابط بین الملل وزارت امورخارجه ایران، در تهران سخنرانی کرد.

بان کی مون در سخنرانی خود گفت: افراد بسیاری به او توصیه کردند که به ایران نرود، چرا که «آن کشور مشکلات زیادی دارد»، اما اعتقاد او به قدرت دیپلماسی و تعامل، این حس وظیفه را در وی ایجاد کرد که از هر کدام از کشورهای عضو سازمان ملل متحد دیدن کند.

بان کی مون گفت: اعتقاد دارد که «نگرانی ها» را بطور مستقیم بیان کند و به دنبال راه حل های صلح آمیز باشد، حتی در «سخت ترین چالش ها».

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: این حس قوی را دارم که مردم ایران، می دانند که آروزی ساختن چه نوع جامعه ای را دارند.

بان کی مون گفت در ایران، آمار فقر و مرگ و میر مادران پایین است، زنان بیش از نیمی از دانشجویان را تشکیل می دهند و این ها عالی است. او این روند را نیک خواند و گفت روند وارد شدن زنان به مشاغل و زمینه های آموزشی گسترده تر در ایران، باید ادامه یابد.

دبیرکل سازمان ملل گفت: حوزه هایی وجود دارد که باید برای زنان ایران اقدامات بیشتری انجام شود. بان کی مون گفت: ایران از فعالیت های جامعه مدنی، سود خواهد برد.

او همچنین در بخش دیگری از سخنانش، آزاد کردن پتانسیل های جامعه مدنی را به معنی «پذیرفتن دیدگاه های گوناگون» دانست و گفت پذیرفتن دیدگاه های متنوع باید انجام شود حتی اگر این دیدگاه ها، به نظر برسد که حاکمان را به چالش می گیرد.

بان کی مون گفت: فعالیت های مدنی و انتقادات نباید هرگز به «امنیت ملی» گره زده شود و به عنوان یک تهدید علیه جامعه یا دولت نگریسته شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: برای ساختن آینده ای همراه با فرصت و امید برای تمامی مردم ایران، به موارد مهمی باید پرداخت و ارزش هایی که جهانی هستند را تایید کرد.

بان کی مون در بخش دیگری از سخنانش گفت: سازمان ملل متحد و جامعه بین الملل کاملا پشتیبان مردم ایران در مبارزه طولانی خود برای رسیدن به دموکراسی و حقوق بشر هستند.

او گفت: اولین منشور حقوق بشر توسط کوروش، ۲۵۰۰سال پیش ایجاد شد، این چیزی است که باید آن را ستود و شما(ایرانی ها) باید به آن بسیار افتخار کنید.

بان کی مون گفت: از اقدامات قوه قضاییه ایران برای جلوگیری از اعدام محکومان نوجوان استقبال می کند؛ اما تشویق می کند که قدم های بیشتری برای محدود کردن و حتی از میان برداشتن مجازات اعدام در قوانین و عمل، برداشته شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد در ادامه درباره وضعیت حقوق بشر ایران گفت: چالش های حقوق بشری بسیار دیگری باقی مانده است، حقوق مدنی و سیاسی، آیین دادرسی، و تبعیض ها علیه زنان و اقلیت ها.

به گفته بان کی مون، محدود کردن آزادی بیان و سرکوب فعالیت های مدنی تنها باعث عقب نگهداشتن توسعه می شود و بذر بی ثبانی را می کارد.

او بدون نام بردن از میرحسین موسوی و مهدی کروبی که در حصرخانگی هستند، گفت: شنیدن صدای مردم ایران در جریان انتخابات آینده ریاست جمهوری اهمیت بسیاری دارد؛ به همین دلیل است که این بار در جریان دیدارم از ایران، از مقامات کشور خواسته ام رهبران مخالفان را آزاد کنند؛ مدافعان حقوق بشر، روزنامه نگاران و فعالان جامعه مدنی را آزاد کنند؛ تا شرایطی برای آزادی بیان و گفتگوهای آزاد فراهم شود.

بان کی مون همچنین از ایران خواست تا همکاری اش را در زمینه حقوق بشر با سازمان ملل متحد، به ویژه با گزارشگر ویژه این سازمان، تقویت کند.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران است که بارها از سوی مقامات جمهوری اسلامی به دلیل اظهاراتش در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران مورد انتقاد قرار گرفته است.

بان کی مون در سخنرانی روز پنجشنبه خود در تهران گفت: این موارد را با رهبری ایران مطرح کرده است.

بان کی مون در مورد پرونده اتمی ایران نیز گفت: سوالات جدی در این مورد وجود دارد. او گفت: به نفع ایران است که گام های جدی بردارد تا «اعتماد بین المللی» را نسبت به ماهیت صرفا صلح آمیز برنامه اتمی خود ایجاد کند.

وی همچنین گفت از تهدید کردن، و بیان اظهارات تحریک کننده، توسط همه باید خودداری شود. او گفت طبق منشور سازمان ملل متحد، تمامی کشورهای عضو سازمان ملل متحد وظیفه دارند که از تهدید کردن به استفاده از زور علیه تمامیت ارضی و یا استقلال سیاسی دیگر کشورها خودداری کنند.

خبرگزاری های ایران از انتشار اظهارات بان کی مون در مورد وضعیت حقوق بشر و درخواست از مقامات ایران برای آزاد کردن رهبران مخالفان خودداری کرده اند.

بان کی مون همچنین روز چهارشنبه در دیدار با آیت الله خامنه ای از وضعیت حقوق بشر در ایران و از اظهارات رهبر ایران علیه اسراییل انتقاد کرد و آن ها را توهین آمیز خواند. او برای شرکت در اجلاس کشورهای عضو جنبش غیرمتعهد ها به تهران سفر کرده است.
XS
SM
MD
LG