لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۱

نگرانی ایران از استقبال سرد سران جنبش غیر متعهدها


Al Fursan, the aerobatics demonstration team of the UAE Air Force perform during the Dubai Air show, in Dubai, United Arab Emirates.
Al Fursan, the aerobatics demonstration team of the UAE Air Force perform during the Dubai Air show, in Dubai, United Arab Emirates.
مسوولان برگزاری اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها در تهران بخاطر آنچه «فشار برخی کشورها» بر مهمانان این اجلاس نامیده اند، اسامی سران کشورهایی را که در تهران حضور خواهند یافت اعلام نمی کنند.

محمد فرقانی، سخنگوی ستاد برگزاری اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها به خبرگزاری دانشجویان ایران، گفته است :«نزديك به صد كشور برای حضور در اجلاس تهران اعلام آمادگی كرده اند كه از اين تعداد ۳۵ كشور در سطح سران شرکت خواهند کرد.»

با اینحال، آقای فرقانی از اشاره به نام این ۳۵ کشور خودداری کرد.

سخنگوی ستاد برگزاری اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها گفته از «بيان نام كشورهايی كه در سطح سران شركت خواهند كرد» معذور است. فرقانی ادعا کرد که برخی کشورها با اطلاع از نام سران مایل به شرکت در این اجلاس، به آنها فشار می آورند که در تهران حضور پیدا نکنند.

قرار است جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار اجلاس سران جنبش غیر متعهدها را در تهران برگزار کند. سه سال پیش در نشست قبلی سران غیر متعهدها در شرم الشیخ مصر، تصمیم گرفته شد که ایران میزبان نشست بعدی باشد. نشستی که بعد از برگزاری در تهران، ریاست دوره ای ایران بر این اجلاس به مدت سه سال را در پی خواهد شد.

تحریم ها و نشست تهران

برگزاری اجلاس سران جنبش غیر متعهدها با تحریم های فراگیر علیه جمهوری اسلامی ایران همزمان شده است.

در دو سال اخیر، فعالیت های هسته ای مشکوک جمهوری اسلامی با موجی از تحریم ها از سوی سازمان ملل متحد و کشورهای غربی روبرو شده است. دولت های غربی ایران را به تلاش برای تولید تسلیحات اتمی متهم می کنند اما مقامات جمهوری اسلامی می گویند فعالیت هسته ای ایران صلح آمیز است.

سایت دیگربان، که اخبار رسانه های دولتی ایران را زیر نظر دارد نوشته است «مقام های جمهوری اسلامی به منظور بهره برداری سیاسی٬ تبلیغی و اقتصادی روی برگزاری این دوره از اجلاس در تهران سرمایه گذاری گسترده ای کرده اند.»

همزمان علی سعیدلو، معاون امور بین الملل رییس جمهوری ایران خبرداد این اجلاس با حضور آیت الله خامنه ای افتتاح خواهد شد.

یک هفته به برگزاری اجلاس زمان باقی است. به نظر می رسد برگزاری مراسم روز قدس در ایران و شعارهای ضد اسراییلی مقامات جمهوری اسلامی بر کیفیت حضور سران دیگر کشورها اثر بگذارد. آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی و محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران دو روز پیش گفتند که کشور اسراییل «غده سرطانی» دنیای اسلام است.

این اظهارات با واکنش مقام های غربی و دبیر کل سازمان ملل متحد مواجه شد.
بان کی مون که یکی از مهمانان اجلاس سران جنبش غیر متعهدهاست و هنوز معلوم نیست هفته آینده به تهران برود.

پیشتر، ایالات متحده آمریکا هم اعلام کرده بود جمهوری اسلامی ایران میزبان مناسبی برای رهبران کشورهای عدم تعهد نیست. ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که ایران تعهدات بین المللی خود را نقض کرده و میزبانی این کشور برای اجلاس غیرمتعهد ها عجیب است.
مهمان های مهم

از محمد مرسی، رییس جمهوری مصر و بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد به عنوان مهمترین مهمانان اجلاس مرسی مهمترین سران جنبش غیر متعهدها یاد می شود با اینحال، هنوز حضور آنها در اجلاس قطعی به نظر نمی رسد.

محمد مرسی که به تازگی قدرت را در مصر به دست گرفته، رییس دوره ای این اجلاس است و غیبت او می تواند بر کیفیت این اجلاس تاثیر بگذارد. بعد از مجموعه ای از خبرهای ضد و نقیض درباره حضور او در تهران، روز یکشنبه سایت خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد مرسی در اجلاس تهران شرکت می کند.

با اینحال، محمد فرقانی سخنگوی ستاد برگزاری اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها در تهران به خبرگزاری ایسنا گفته هرچند آقای مرسی مایل به حضور در اجلاس است اما «هنوز پاسخ رسمی از سوی مصر» به ایران داده نشده است.

حضور دبیر کل سازمان ملل متحد اهمیت دارد. با اینکه پیش از این گفته شد که بان کی مون در اجلاس تهران شرکت خواهد کرد اما به نظر می رسد با افزایش تنش ها بعد از سخنان مقامات جمهوری اسلامی در روز قدس، سفر دبیر کل سازمان ملل لغو شود.
روسیه از کشورهای ناظر در اجلاس سران غیر متعهد هاست اما هنوز معلوم نیست ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری این کشور به ایران برود یا خیر.

میزان مهم است

میزان حضور سران کشورهای عضو جنبش غیر متعهدها اهمیت دارد.

اجلاس سران هر سه سال یکبار برگزار می شود که به گفته علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ایران، «طبق اساسنامه جنبش عدم تعهد، تمامی کشور ها ملزم به شرکت در اجلاس تهران هستند و هر کشوری که در سطح سران در این اجلاس شرکت نکند نمره منفی می گیرد.»

در جنبش غیر متعهدها بیش از یکصد کشور عضو هستند اما در اجلاس قبلی، معمولا نیمی از سران کشورها شرکت کرده اند. در نشست سه سال پیش در شرم الشیخ مصر سران حدود چهل کشور شرکت کردند و در اجلاس هاوانا در سال ۱۳۸۵، سران ۵۸ کشور حضور داشتند. اگر در اجلاس تهران سران ۳۵ کشور حاضر شوند، پایین ترین رقم در ده سال اخیر خواهد بود.

تهران خلوت، تهران امنیتی

مقامات جمهوری اسلامی ایران تدابیری اندیشیده اند که شهر تهران در زمان برگزاری اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها جمعیت کمتری داشته باشد.

مسولان برگزاری اجلاس تهران اعلام کرده اند شهر تهران از روز سه شنبه هفتم تا روز شنبه یازدهم شهریور تعطیل خواهد بود. آنها از شهروندان تهرانی خواسته اند در روزهای برگزاری اجلاس، از تهران خارج شوند.

مشابه این رویه، همزمان با برگزاری نشست سران کشورهای اسلامی در سال ۱۳۷۶ روی داد و شهر تهران برای مدتی تخلیه شد.

احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی روز یکشنبه از آمادگی كامل پلیس برای تامین امنیت اجلاس سران كشورهای جنبش غیرمتعهدها در تهران خبر داد.
این واکنش او به مخالفان دولت است که پیش از این در بیانیه هایی از سران کشورهای غیر متعهد خواسته بودند به محدودیت های سیاسی در ایران اعتراض کنند.

رادان امروز با بیان اینکه پلیس «در طول مدت برگزاری اجلاس عدم تعهد در تهران در آماده باش کامل به سر می برد»، به پایگاه اطلاع رسانی پلیس گفت:«تامین امنیت مردم بر عهده ماست و در این خصوص با کسی شوخی نداریم.»

جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری این اجلاس، هزینه مالی زیادی را متقبل شده است. مقامات سازمان گردشگری ایران اعلام کرده اند برای اسکان و گردش مهمانان اجلاس سران عدم تعهد در تهران، ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.
XS
SM
MD
LG