لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۵

حمله رهبر ایران به اسراییل در حضور بان کی مون


شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهد ها، روز پنجشنبه در تهران آغاز به کار کرد و آیت الله خامنه ای، اولین سخنران آن بود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، رهبر ایران در این نشست گفت: جمهوری اسلامی، «به هیچ روی» به دنبال تولید سلاح هسته ای نیست و ایران از تولید «سوخت اتمی»، «چشم پوشی نخواهد کرد».

رهبر ایران در سخنرانی خود، چندین بار از ایالات متحده آمریکا و اسراییل انتقاد کرد و بدون نام بردن از رهبران اسراییل، عنوان «گرگان درنده ی صهیونیست» را به کار کرد.

اظهارات تند آیت الله خامنه ای در مورد اسراییل، در حالی در اجلاس سران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهد ها بیان شد که بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در این نشست حضور داشت.

روز چهارشنبه، بان کی مون در دیدار حضوری با رهبر ایران، ضمن انتقاد از وضعیت حقوق بشر در ایران، خطاب به آیت الله خامنه ای از عناوینی که وی در مورد اسراییل به کار برده است، انتقاد کرد و آنها را توهین آمیز خواند.

دبیرکل سازمان ملل متحد در حالی به ایران سفر کرده است که مقامات اسراییل از او خواسته بودند به ایران نرود.

بان کی مون همچنین از ایران خواسته بود در مورد سوریه، از نفوذ خود در جهت مثبت استفاده کند.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، رسانه های جمهوری اسلامی ایران، از انتشار انتقاد های دبیرکل سازمان ملل متحد در باره وضعیت حقوق بشر در ایران و سخنان او خطاب به آیت الله خامنه ای در مورد لزوم به کار نبردن الفاظ اهانت آمیز در مورد اسراییل خودداری کردند.

ساعاتی پیش از آغاز نشست سران جنبش غیرمتعهدها، محمد مرسی، رییس جمهوری مصر وارد تهران شد. به گزارش خبرگزاری مهر، آقای مرسی که کشورش ریاست جنبش غیرمتعهدها را برعهده داشت، ریاست این جنبش را در تهران، به محمود احمدی نژاد سپرد. رسانه های ایران از سفر آقای مرسی به تهران استقبال کرده اند.
XS
SM
MD
LG