لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۶

ائتلاف به رهبری عربستان مواضع حوثی‌ها در صنعا را هدف حمله قرار داد


حملات هوايی عربستان پايتخت يمن را لرزاند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

در پنجمین روز از حملات هوایی ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی، سکوهای پرتاب موشکی و تاسیسات دفاع هوایی شبه نظامیان شیعه حوثی و نیروهای وفاداران به علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین یمن، هدف قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، در حملات یکشنبه شب و روز دوشنبه، همچنین انبار تسلیحات حوثی‌ها که در تونل‌های حفر شده در کوه‌های مشرف به صنعا پایتخت یمن قرار داشتند، هدف این حملات هوایی قرار گرفت.

جت‌های جنگنده عربستان سعودی و ۹ کشور عرب همپیمان آن، مواضع حوثی‌ها را در سراسر یمن بمباران کرده‌اند.

ریاض یاسین وزیر امور خارجه یمن روز گذشته در حاشیه همایش اتحادیه عرب، با بیان این که حملات هوایی ائتلاف بین المللی توان هوایی حوثی‌ها را از بین برده است، گفت «این حملات توانسته از پرواز هواپیماهای حوثی‌ها و یا هواپیماهایی که حوثی‌ها از آنها برای بمباران استفاده می‌کردند، جلوگیری کند.»

آقای یاسین همچنین گفت، حملات هوایی از چند پرواز هواپیماهای ایران که حامل تجهیزات برای حوثی‌ها بودند، جلوگیری کرده است.

با این حال، به گزارش رویترز، حوثی‌ها که گفته می‌شود از حمایت ایران برخوردار هستند، در حال پیشروی به سمت شهر عدن، قطب اقتصادی یمن هستند.

عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن، که از سوی کشورهای غرب و عرب رئیس جمهوری مشروع یمن شناخته می‌شود، پس از آن که حوثی‌ها در ماه ژانویه سال جاری کاخ ریاست جمهوری را تصرف کردند و او در بازداشت خانگی قرار دادند، از صنعا گریخت و به عدن رفت. او سپس دولت موقت تشکیل داد و آن شهر را پایتخت موقت اعلام کرد.

با این حال، منصور هادی پس از پیشروی حوثی‌ها به سمت عدن در هفته گذشته، به عربستان سعودی گریخت و از کشورهای عرب منطقه و جامعه جهانی برای مقابله با حوثی‌ها درخواست کمک کند.

اتحادیه عرب در همایش اخیر خود در شرم الشیخ مصر که روز گذشته پایان یافت، منصور هادی را رئیس جمهوری مشروع یمن خواند.

کشورهای عرب به غیر از عمان، در ائتلاف منطقه‌ای علیه حوثی‌ها در این ائتلاف شرکت کرده‌اند. مصر نیز، با اعزام ناوهای جنگی خود به سمت عدن، وارد این ائتلاف شد.

پاکستان، متحد منطقه‌ای غیرعرب ریاض، گفته است برای تصمیم‌گیری در باره همکاری در این ائتلاف، هیاتی بلندپایه به عربستان سعودی اعزام خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG