لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۸

نشست اضطراری اتحادیه عرب، همزمان با ادامه حملات هوایی عربستان در یمن


کشورهای متحد عربستان در حمله به شورشیان حوثی
کشورهای متحد عربستان در حمله به شورشیان حوثی

در حالی که حملات هوایی ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی علیه شبه نظامیان حوثی در یمن ادامه دارد، رهبران و مقام‌های کشورهای عضو اتحادیه عرب ، نشست بررسی بحران در یمن را در شرم الشیخ مصر آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، از ۲۲ کشور عضو اتحادیه عرب، ۱۴ کشور در این نشست که بیست و ششمین همایش این اتحادیه است، شرکت دارند. ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر و منصور هادی رئیس جمهوری یمن، در ملاقاتی جداگانه در خصوص بحران در یمن در شرم الشیخ گفتگو کردند.

منصور هادی که با حمایت جامعه جهانی به عنوان رئیس جمهوری مشروع یمن شناخته شده است، هفته گذشته در مواجهه با پیشروی حوثی‌ها به سمت شهر عدن، از یمن گریخت و به عربستان سعودی رفت.

رئیس جمهوری یمن در همایش شرم الشیخ حوثی‌ها را «دست نشانده‌های» ایران خواند و از آنها خواست سلاح‌های خود را بر زمین بگذارند و از مناطقی که اشغال کرده اند، خارج شوند. وی در ادامه تاکید کرد «من به دست نشانده‌های ایران و هر کسی که با آنها است می‌گویم، شما با اقدامات ناپخته سیاسی مسئول نابودی یمن هستید.»

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، در این همایش گفت، حملات هوایی علیه شبه نظامیان حوثی در یمن تا رسیدن به اهداف این عملیات ادامه خواهد داشت. جت‌های جنگنده ائتلاف منطقه ای به رهبری عربستان سعودی‌، خودروها و تانک‌های حوثی‌ها را که در حال پیشروی به سمت شهر بندری عدن در جنوب آن کشور هستند، هدف قرار داده‌اند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در این همایش گفت که اقدامات نظامی حوثی‌ها که با پشتیبانی نیروهای وفادار به رئیس جمهوری پیشین یمن، علی عبدالله صالح، انجام می شود ، فرصت حل صلح آمیز بحران در یمن را از بین خواهد برد. او اضافه کرد: «من پیاپی اقدامات حوثی‌ها و عبدالله صالح را که با اقدام نظامی فرصت توافق سیاسی را از بین می‌برد، محکوم کرده‌ام. حملات هوایی ائتلاف نیز به تقاضای رهبر مشروع و مستقل یمن انجام شده است.»

شبه نظامیان شیعه حوثی‌، که از حمایت ایران برخوردار هستند، به رغم حملات هوایی دو روز گذشته، توانستند جبهه جدیدی در جنگ برای سرنگونی دولت منصور هادی رئیس جمهوری آن کشور بگشایند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حوثی‌ها شهر شقره در ۱۰۰ کیلومتری شرق عدن را تصرف کرده‌اند. هنوز اظهارنظری از سوی حوثی‌ها نسبت به حملات هوایی روز جمعه و میزان خسارات و تلفات انسانی این حملات خبری منتشر نشده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ناو نیروی دریایی پادشاهی عربستان سعودی، روز شنبه همچنین عملیات موسوم به تندباد برای خروج دیپلمات های خود و دیپلمات‌های کشورهای خارجی را از شهر عدن آغاز کرده است.

XS
SM
MD
LG