لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۳

تاکید اتحادیه عرب بر تشکیل نیروی نظامی متحد


عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر
عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر

حملات هوایی ائتلاف منطقه ای به رهبری عربستان به شبه نظامیان حوثی در یمن ادامه دارد. در همین حال رهبران کشورهای اتحادیه عرب گفتند بحران یمن و دخالت نظامی کشورهای عرب در آن کشور لزوم تشکیل ارتش واحد متشکل از کشورهای عرب را نشان می دهد.

در چهارمین روز حملات هوایی به مواضع شبه نظامیان حوثی در یمن، مشاور وزارت دفاع عربستان سعودی و سخنگوی این ائتلاف گفت اکثر توان موشکی حوثی ها نابود شده است. او گفت «هدف ادامه عملیات شناسایی محل نگهداری موشک های بالستیک، بمباران و نابودی آن ها است. ما مطمئن هستیم اکثر توان موشکی حوثی ها را نابود کرده ایم.»

در همین حال رهبران اتحادیه عرب در همایش دو روزه خود در شرم الشیخ مصر که بحران یمن آن را تحت الشعاع قرار داد، بر لزوم تشکیل نیروی نظامی متحد کشورهای عرب در مقابله با تهدیدهای منطقه ای تاکید کردند.

نبیل العربی دبیر کل اتحادیه عرب در سخنان اختتامیه خود در این همایش گفت کشورهای عرب در مقابل کودتای حوثی ها در یمن وارد عمل شدند: «هیچ شکی نیست که کشورهای عرب با چالش های دشواری روبرو هستند. ما لازم است برای رویارویی با این چالش ها اقدام کنیم و دیدیم در زمانی که یمن به هرج و مرج کشیده شد ، توانستیم اقدام کنیم.»

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر و میزبان این همایش نیز گفت کشورهای عضو اتحادیه عرب نیروی نظامی متحد خود را تشکیل می دهند: «رهبران عرب، در اصل بر لزوم ایجاد نیروی نظامی متحد تصمیم گرفتند. یک کارگروه ارشد تحت نظارت نیروهای نظامی کشورهای عضو برای بررسی مسائل مربوط به تشکیل این ارتش متحد تشکیل خواهد شد.»

در همین حال در تصاویری که خبرگزاری رویترز به دست آورده حرکت کاروان نظامی ارتش عربستان سعودی حامل تانک ها و مهمات در جاده اصلی از شهر جازان در عربستان سعودی به سمت یمن دیده می شود.

وزیر امور خارجه یمن روز شنبه گفت ممکن است در مرحله بعدی عملیات طوفان قاطع، نیروی زمینی ارتش عربستان سعودی وارد جنگ با حوثی ها شود. رویترز و شاهدان از درگیری شدید بین شبه نظامیان حوثی و شبه نظامیان قبایل سنی ها در جنوب یمن خبر داده اند.

XS
SM
MD
LG