لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۴

آمریکا خواهان همکاری اقتصادی با چین شد


جنت یلن وزیر خزانه‌داری ایالات متحده و هی لایفنگ معاون نخست‌وزیر چین
جنت یلن وزیر خزانه‌داری ایالات متحده و هی لایفنگ معاون نخست‌وزیر چین

وزیر خزانه‌داری ایالات متحده روز شنبه در دیدار با معاون نخست‌وزیر چین خواهان همکاری نزدیک‌تر واشنگتن و پکن به منظور بهبود سیاستگذاری اقتصادی و پیوستن این قدرت اقتصادی به ابتکارات جهانی کمک به کشورهای فقیرتر برای مقابله با تغییرات اقلیمی شد.

جنت یلن در دیدار با هی لایفنگ گفت به‌رغم تنش‌های دوجانبه، افزایش بی‌سابقه تجارت میان دو کشور طی سال گذشته میلادی حاکی از آن است که فضای زیادی برای همکاری‌های تجاری و سرمایه‌گذاری وجود دارد.

سفر وزیر خزانه‌داری آمریکا به چین جدیدترین تلاش واشنگتن برای بهبود روابط دو ابرقدرت اقتصادی جهان است که بر سر موضوعاتی همچون تایوان، جاه‌طلبی‌های پکن در دریای چین جنوبی، و مسائل تجاری تیره شده است.

سفر یلن نیز همانند سفر ماه گذشته آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، با هدف یافتن موازنه‌ای میان برقراری آشتی و تداوم فشار بر پکن به منظور توقف رویه‌هایی است که از نگاه واشنگتن به شرکت‌های آمریکایی و غربی آسیب می‌رسانند.

یلن در این دیدار به هی گفت: «در میانه یک چشم‌انداز پیچیده برای اقتصاد جهانی، نیاز مبرمی به ارتباط نزدیک و تبادل نظر دو اقتصاد بزرگ جهان بر سر پاسخ‌هایمان به چالش‌های گوناگون وجود دارد.»

به گفته او، چنین اقدامی موجب درک بیشتر چشم‌انداز اقتصادی و تصمیم‌گیری بهتر با هدف تقویت اقتصادهای دو طرف می‌شود.

وزیر خزانه‌داری ایالات متحده خاطرنشان کرد روابط آمریکا و چین ریشه در ارتباطات مستحکم میان مردم دو کشور دارد.

همزمان با شدت‌گیری تلاش‌های آمریکا برای بهبود روابط با چین، پکن بارها با اشاره به اقدامات ایالات متحده برای محدودکردن دسترسی این کشور به فناوری‌ها از جمله نیم‌رساناها از واشنگتن خواسته رفتارش را با سخنانش منطبق کند. پکن همچنین با ازسرگیری روابط نظامی دوجانبه مخالفت کرده است.

به‌رغم اختلافات گسترده، آمارها حاکی از روابط تجاری مستحکم میان دو کشور است و ارزش تجارت واشنگتن و پکن طی سال گذشته به ۶۹۰ میلیارد دلار رسید.

XS
SM
MD
LG