لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۴

بلینکن در پکن؛ آمریکا و چین برای تثبیت روابط دوجانبه توافق کردند


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در دیدار با شی جین پینگ، رئيس جمهوری چین - پکن، ۲۹ خرداد ۱۴۰۲ - عکس از
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در دیدار با شی جین پینگ، رئيس جمهوری چین - پکن، ۲۹ خرداد ۱۴۰۲ - عکس از

نخستین سفر یک مقام بلندپایه ایالات متحده به چین در پنج سال گذشته با هدف مدیریت اختلافات دوجانبه در حالی روز دوشنبه به پایان رسید که آمریکا و چین توافق کردند برای پرهیز از درگیری از شدت رقابت‌های خود بکاهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین پس از دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا با استقبال از «پیشرفت» در روابط دو کشور گفت: «ابرقدرت‌ها می‌توانند بر مشکلات مختلف غلبه کنند.»

آنتونی بلینکن به خبرنگاران گفت مسائل بحث برانگیزی مانند تایوان، جزیره دموکراتیکی که پکن ادعای مالکیت آن را دارد، مطرح کرده است. او گفت هر چند دو طرف در زمینه برقراری ارتباطات منظم نظامی – که نگرانی بزرگی برای کل جهان است – پیشرفتی نداشتند، انتظار می‌رود که مقامات ارشد بیشتری از آمریکا در هفته‌های آینده از چین دیدار کنند.

امید می‌رفت که دیدار بلینکن-شی، که نزدیک به ۳۰ دقیقه به طول انجامید، بتواند به تسهیل نشست میان رهبر چین و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در اواخر سال کمک کند.

بایدن و شی آخرین بار در آبان گذشته در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در بالی، اندونزی دیدار کردند و قول دادند که ارتباطات مستمری داشته باشند، اگر چه روابط دو ابرقدرت از آن زمان بر سر تایوان، اتهامات جاسوسی و دیگر نگرانی‌ها تیره‌تر شده است.

شی جین پینگ گفت: «دو طرف در مورد برخی مسائل خاص پیشرفت کرده و به توافق رسیده‌اند. این بسیار خوب است.»

بلینکن در پاسخ گفت که دو کشور برای مدیریت روابط خود، «تعهد و مسئولیت دارند»، و ایالات متحده «متعهد به انجام این کار» است.

او همچنین گفت دیدار با دیگر مقامات در پکن، از جمله گفتگو با همتای چینی‌اش، «صادقانه و سازنده» بوده است.

تحلیلگران انتظار دارند که سفر بلینکن راه را برای دیدارهای دوجانبه بیشتر مقامات دو کشور در ماه‌های آینده هموار کند.

XS
SM
MD
LG