لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۱

وزیر خزانه‌داری آمریکا با شش اقتصاددان زن در پکن دیدار و گفتگو کرد


سفر جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا به چین
سفر جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا به چین

جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا و یکی از پیشگامان در زمینه اقتصاد، روز شنبه ۱۷ تیرماه، پس از دیدار با رهبران عمدتا مرد دولت چین، با هدف توجه بیشتر به تنوع جنسیتی با «شش اقتصاددان زن» در پکن دیدار و گفتگو کرد.

یک مقام ارشد وزارت خزانه‌داری ایالات متحده گفت، مراسم صرف ناهار با اقتصاددانان چینی برای یلن، اولین زنی که به ریاست فدرال رزرو آمریکا رسیده است، فرصتی است «تا با تعدادی از افراد خارج از ساختار سیاست عادی» تعامل داشته باشد.

در یک دهه ریاست جمهوری شی جین پینگ، به عنوان دبیرکل حزب حاکم کمونیست، تعداد زنان در سیاست و نقش‌های ارشد دولتی کاهش یافته و شکاف‌های جنسیتی در نیروی کار افزایش یافته است و دولت بر نقش‌های سنتی‌تر زنان تأکید می‌کند.

در گزارش ماه ژوئن سازمان ملل متحد، از چین خواسته شد تا سهمیه‌های قانونی و سیستم برابری جنسیتی را برای تقویت نمایندگی زنان در دولت اتخاذ کند.

کمیته رفع تبعیض علیه زنان در سازمان ملل متحد دریافت که سهم زنان در نمایندگان چهاردهمین کنگره ملی خلق چین «کمی بیش از ۲۶ درصد» بوده است. زنان همچنین از ماه اکتبر تاکنون، برای نخستین بار در ۲۰ سال گذشته، هیچ نماینده‌ای در دفتر سیاسی ۲۴ عضوی حزب کمونیست نداشته‌اند.

چندی پیش یک تحقیق نشان داد که چین در زمینه حضور زنان در رده‌های بالای صنعت، عقب مانده است. این در حالی است که بر اساس گزارش مرکز زنان در دانشگاه راتگرز، یک چهارم مجلس سنا و ۲۸/۷ درصد از کرسی‌های مجلس نمایندگان ایالات متحده در اختیار زنان است.

«بین اند کو» (Bain&co) و شرکت مشاوره رهبری «اسپنسر استوارت» (Spencer Stuart) در ماه مارس اعلام کردند که تنها ۱۹ درصد از مدیران اجرایی برتر شرکت‌ها در چین را زنان تشکیل داده‌اند، در حالی که این رقم برای کشورهای پیشرو به طور میانگین ۲۵ درصد است.

جنت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا، همچنین در این دیدار با اشاره به ایالات متحده و چین به عنوان دو اقتصاد بزرگ جهان گفت: ایالات متحده و چین به عنوان دو اقتصاد بزرگ جهان، باید برای مبارزه با «تهدید وجودی» تغییرات آب و هوایی با یکدیگر همکاری کنند.

او‌ در ادامه با اشاره به همکاری‌های پیشین ایالات متحده و چین در زمینه تغییرات اقلیمی، که به گفته او باعث پیشرفت‌های جهانی مانند توافقنامه پاریس در سال ۲۰۱۵ شده است و افزود، هر دو دولت می‌خواهند از بازارهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه در رسیدن به اهداف آب و هوایی خود، حمایت کنند.

یلن، اولین زنی است که به سرپرستی وزارت خزانه‌داری آمریکا رسیده است و مشارکت و اهمیت زنان در اقتصاد را به نقطه کانونی در دوران تصدی خود تبدیل کرده است.

او اغلب در سفرهای خود با اقتصاددانان و کارآفرینان زن دیدار می‌کند و از مزایای افزایش مشارکت زنان در نیروی کار و رهبری استقبال می‌کند.

جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، روز پنجشنبه ششم ژوئیه برای دیدار با مقامات چین به منظور رسیدگی به روابط تیره بین دو کشور وارد پکن شد.

وزیر خزانه‌داری آمریکا در توییتر نوشت: «خوشحالم که برای دیدار با مقامات و مدیران تجاری چین در پکن هستم. ما به دنبال یک رقابت اقتصادی سالم هستیم که به نفع کارگران و شرکت‌های آمریکایی باشد.»

مقامات وزارت خزانه‌داری آمریکا پیش از این سفر اعلام کردند که خانم یلن قرار است در مورد ثبات اقتصاد جهانی و به چالش کشیدن حمایت چین از روسیه در جنگ با اوکراین با مقامات چینی گفتگو کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز ماه گذشته به پکن سفر کرده بود. این نخستین سفر یک مقام بلندپایه ایالات متحده به چین در پنج سال گذشته بود که طی آن آمریکا و چین توافق کردند برای پرهیز از درگیری از شدت رقابت‌های خود بکاهند.

XS
SM
MD
LG