لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۷

سفر وزیر خزانه‌داری آمریکا به پکن برای تثبیت روابط با چین


جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا
جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا

جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، روز پنجشنبه ششم ژوئیه برای دیدار با مقامات چین به منظور رسیدگی به روابط تیره بین دو کشور وارد پکن شد.

وزیر خزانه‌داری آمریکا در توییتر نوشت: «خوشحالم که برای دیدار با مقامات و مدیران تجاری چین در پکن هستم. ما به دنبال یک رقابت اقتصادی سالم هستیم که به نفع کارگران و شرکت‌های آمریکایی باشد.»

او همچنین تأکید کرده است که «در صورت نیاز»، برای حفاظت از امنیت ملی اقدام خواهند کرد و گفته است که این سفر، فرصتی برای «برقراری ارتباط» و «جلوگیری از سوءتفاهم» انجام شده است.

جنت یلن گفت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، دولت را موظف به تقویت روابط میان دو کشور در زمینه‌های مختلف کرده است و افزود که مشتاق پیشبرد این هدف در جریان سفر خود به پکن است.

مقامات وزارت خزانه‌داری آمریکا پیش از این سفر اعلام کردند که خانم یلن قرار است در مورد ثبات اقتصاد جهانی و به چالش کشیدن حمایت چین از روسیه در جنگ با اوکراین با مقامات چینی گفتگو کند.

جنت یلن اوایل این هفته با ژی فنگ، سفیر چین در آمریکا ملاقات کرد و «موضوعات نگران‌‌کننده‌ای» را به بحث گذاشت و بر اهمیت همکاری دو کشور در رویارویی با چالش‌های جهانی، از جمله مسائل کلان اقتصادی و مالی تأکید کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز ماه گذشته به پکن سفر کرده بود. این نخستین سفر یک مقام بلندپایه ایالات متحده به چین در پنج سال گذشته بود که طی آن آمریکا و چین توافق کردند برای پرهیز از درگیری از شدت رقابت‌های خود بکاهند.

آقای بلینکن گفت دو کشور برای مدیریت روابط خود، «تعهد و مسئولیت دارند»، و ایالات متحده «متعهد به انجام این کار» است.

در تنظیم این گزارش از منابعی چون آسوشیتدپرس، خبرگزاری فرانسه، و رویترز استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG