لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۱

آمریکا درخواست‌های چین برای لغو تحریم‌ها را رد کرد


دیدار مختصر لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده با همتای چینی خود در حاشیه کنفرانس شانگری لا در سنگاپور. ۲ ژوئن ۲۰۲۳.

درخواست‌های مجدد مقامات چینی برای لغو تحریم‌ها در ازای باز بودن کانال‌های ارتباطی با ارتش ایالات متحده، با وجود ادامه تشدید تنش‌ها بین دو ابرقدرت، راه بجایی نبرده است.

پنتاگون روز پنجشنبه این درخواست را با این استدلال رد کرد که دلیل موجهی وجود ندارد که مقامات عالی‌رتبه ارتش چین از گفتگو با همتایان آمریکایی خود اجتناب کنند.

پاتریک رایدر، سخنگوی پنتاگون، در پاسخ به پرسش صدای آمریکا به خبرنگاران گفت: «از دیدگاه ما، هیچ مانعی برای باز نگه داشتن خطوط ارتباطی وجود ندارد.»

رایدر افزود، لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده «در حال حاضر می‌تواند با همتای چینی خود ارتباط برقرار کند. برای اینکه او با همتای خود ارتباط برقرار کند، نیازی به لغو تحریم‌ها نیست.»

آستین و وزیر دفاع ملی چین، لی شانگفو، در جریان کنفرانس سالانه شانگری‌ لا در سنگاپور در اوایل ماه جاری به طور مختصر صحبت کردند که مقامات پنتاگون آن را اساسی توصیف نکردند.

به گزارش بلومبرگ، مقامات چینی بارها گفته‌اند که آماده مذاکره هستند، اما تنها در صورت لغو تحریم‌ها، خواسته‌ای که روز چهارشنبه نیز تکرار کردند.

لیو پنگیو، سخنگوی سفارت چین در واشنگتن به خبرنگاران گفت که قبل از انجام هرگونه تبادل اساسی و همکاری بین دو کشور، موانع باید برطرف شود.

لیو تحریم‌هایی را که چین می‌خواهد لغو شود، مشخص نکرد، اما مقامات چینی قبلاً به تحریم‌ها علیه لی، وزیر خارجه چین، اشاره کرده‌اند.

  • بالون جاسوسی چین

ارتباطات نظامی در سطح بالا بین دو کشور از زمانی که چین یک بالن جاسوسی در ارتفاع بالا در ماه فوریه به سراسر ایالات متحده فرستاد، متوقف شده بود.

مقامات پنتاگون گفتند که ارتش چین پس از سرنگونی بالون، درخواست مذاکره را رد کرد و ابراز نگرانی کرده اند که دیگر درخواست‌های آمریکا برای گفتگو گوش‌ شنوا نخواهد داشت.

مقامات چینی انکار می‌کنند که بالون در ارتفاع بالا که در نهایت در سواحل اقیانوس اطلس ایالات متحده سرنگون شد، یک سیستم تجسسی بود و در عوض اصرار دارند که یک بالون هواشناسی بوده است.

اما پنتاگون روز پنجشنبه تاکید کرد که هدف از پرواز این بالون بر فراز ایالات متحده عملیات جاسوسی بود

XS
SM
MD
LG