لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۸

واکنش رهبران جهان به حمله مرگبار به مجله شارلی ابدو


افزایش واکنش‌های جهانی به حمله تروریستی به نشریه فرانسوی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

رهبران و شهروندان جهان همچنان حمله تروریستی به مجله فکاهی فرانسوی شارلی ابدو را تقبیح و محکوم می کنند.

درسازمان ملل، پانزده عضو شورای امنیت به همراه ده ها دیپلمات از سراسر جهان در همدردی با قربانیان کشتار در دفتر مجله شارلی ابدو در فرانسه، یک دقیقه سکوت کردند.

در همین حال، رئیس کمیساریای عالی حقوق بشر، رعد بن زید الحسین، گفت کاریکاتورهایی که این روزها می کشند از نظر او برای تمامی یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مسلمان جهان اهانت آمیز است، اما پاسخ به چنین اهانتی، کشتن و آسیب زدن به دیگران نیست.

در استرالیا، پرتغال، ایتالیا و برخی دیگر از کشورهای جهان هزاران نفر با شرکت در آیین های شب زنده داری و روشن کردن شمع با مردم فرانسه همدردی کردند.

این آیین در سیدنی استرالیا در میدان مارتین برگزار شد. همان محلی که چند هفته پیش شاهد تیراندازی مرگبار یک مهاجم بود.

تونی ابوت نخست وزیر استرالیا گفت، کشتار در فرانسه نباید به خودسانسوری منجر شود. او افزود «اگر ما سبک زندگی و تفکر خود را تغییر دهیم، به پیروزی تروریست ها و بنیادگرایان متعصب کمک کرده ایم».

در ژاپن ، شینزو آبه، نخست وزیر این کشور، در سفارت فرانسه در توکیو حضور یافت و پیام همدردی کشورش را به فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه و مردم آن کشور ابلاغ کرد.

یواخیم گاوک، رئیس جمهوری آلمان، کشتار فرانسه را جنایتی علیه آزادی بیان خواند. او ضمن اظهار همدردی با مردم فرانسه گفت، به همراه میلیون ها نفر در سراسر جهان می گوید، «ما شارلی ابدو هستیم».

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان پیام همدردی خود به مردم فرانسه را در دفتر یادبودی در سفارت فرانسه در برلن ثبت کرد. او در این پیام نوشته است، آلمان و فرانسه در کنار هم از ارزش های آزادی و دموکراسی دفاع می کنند.

در ایتالیا، فرانکو سیدی رئیس فدراسیون خبرنگاران، ضمن اعلام همدردی با مردم فرانسه گفت، تجمع مردم ایتالیا برای دفاع از آزادی بیان است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل نیز با ارسال پیام همدردی مردم اسراییل برای فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه، تاسف خود را از این حمله تروریستی ابراز کرد.

XS
SM
MD
LG