لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۲

جان کری: آزادی بیان با ترور و وحشت‌آفرینی از بین نمی‌رود


وزیر خارجه آمریکا حمله مرگبار به یک مجله در پاریس را محکوم کرد و گفت که آزادی بیان با ترور و وحشت آفرینی از بین نمی رود.

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا که میزبان وزیر خارجه لهستان بود، پیش از سخنرانی درباره روابط آمریکا، لهستان و ناتو، گفت که می‌خواهد درباره حمله ناگوار و مرگبار به دفتر مجله شرلی ابدو در پاریس سخن بگوید.

آقای کری گفت: «می‌خواهم مستقیما به مردم پاریس و همه فرانسویان بگویم که امروز فرد فرد آمریکاییان در کنار شما ایستاده‌اند، نه فقط به خاطر وحشت، عصبانیت و خشم از این حرکت خشونت‌بار، بلکه به خاطر مقابله با افراطگرایی و به خاطر آن چیزی که افراط‌گرایان از آن می‌ترسند و ما دو ملت را همواره با هم متحد کرده است؛ آزادی».

ظهر روز چهارشنبه، سه مرد مسلح نقابدار به دفتر مجله شرلی ابدو در پاریس حمله کرده و کارکنان و محافظان این مجله را به رگبار بستند. در این حمله دست کم ۱۲ نفر از کشته شدند از جمله یکی از دبیران مجله و سه نفر از کاریکاتوریست‌های برجسته فرانسه.

این مجله فکاهی که به تازگی کاریکاتوری از ابوبکر البغدادی، رهبر داعش منتشر کرده، پیش از این نیز کاریکاتورهایی درباره پیامبر اسلام به چاپ رسانده بود.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه پیام خود گفت که هیچ کشوری بهتر از فرانسه نمی‌داند که آزادی هزینه دارد، چرا که فرانسه خود، مهد آزادی است. به گفته او، افراط‌گرایان ممکن است به خوبی دست به اسلحه ببرند، اما ما در فرانسه و ایالات متحده متعهد به کسانی هستیم که از ابزاری قدرتمندتر استفاده می‌کنند؛ متعهد به قلمی که ابزاری است برای آزادی.

آقای کری آزادی بیان و آزادی اطلاع‌رسانی را از ارزش‌های اساسی جهانی دانست؛ اصولی که مورد حمله قرار می‌گیرند اما هیچگاه ریشه‌کن نمی‌شوند چرا که انسانهای شجاع و نجیب در سراسر دنیا اجازه نمی‌دهند ترور و وحشت‌آفرینی، ارزش‌های آنها را به نابودی بکشاند.

وزیر خارجه آمریکا گفت که با امام جماعت پاریس موافق است که روزنامه‌نگاران کشته شده را شهدای آزادی نامید. او گفت که قاتلان امروز بخشی از یک رویارویی بزرگتر هستند. رویارویی نه بین تمدن‌ها، بلکه میان تمدن و کسانی که در مقابل مدنیت ایستاده‌اند.

به گفته او، قاتلان شاید گمان کنند که شارلی ابدو را کشته اند، اما آنها اشتباه می‌کنند. امروز و فردا، در پاریس، در فرانسه یا سراسر دنیا، آزادی بیان زنده خواهد بود و با حرکات تروریستی کشته و ریشه‌کن نمی‌شود.

آقای کری اضافه کرد: آنچه کسانی که دست به این کار زدند نمی‌فهمند این است که آنها تنها همبستگی ما برای آزادی و دنیای متمدن را بیشتر خواهند کرد.

علاوه بر وزیر خارجه ایالات متحده، بسیاری از رهبران جهان و سازمان های بین المللی، حمله تروریستی به دفتر مجله شارلی ابدو را محکوم کردند.

XS
SM
MD
LG