لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۶

ثبت دست‌کم ۳ هزار مرگ «قابل پیشگیری» در اوکراین به دلیل عدم دسترسی به درمان


رئیس بخش اروپایی سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که دست‌کم ۳ هزار نفر در اوکراین به دلیل عدم دسترسی به درمان بیماری‌های مزمن جان خود را از دست داده‌اند.

هانس کلوگه در نشست منطقه‌ای ۵۳ کشور عضو سازمان بهداشت جهانی گفت که این نهاد تاکنون حدود ۲۰۰ حمله به تأسیسات مراقبت‌های بهداشتی در اوکراین را مستند کرده است و بیمارستان های کمی در حال حاضر در این کشور در حال فعالیت هستند.

او همچنین افزود که ۴۰ درصد از خانواده‌ها، دست‌کم یک عضو نیازمند مبتلا به بیماری‌های مزمن از جمله اچ‌آی‌وی، ایدز و سرطان دارند که نمی‌توانند به درمان دسترسی پیدا کنند که پیامد تقریبی آن دستکم ۳ هزار مرگ زودرس قابل اجتناب است.

ماتیلدا بوگنر، رئیس هیئت نظارت بر حقوق سازمان ملل در اوکراین گفت به دلیل عدم دسترسی به مراقبت‌های درمانی، نرخ مرگ و میر بالا رفته است.

مقامات سازمان بهداشت جهانی هفته گذشته اعلام کردند که در حال جمع آوری شواهدی برای مستند کردن جنایات جنگی احتمالی روسیه هستند. مسکو اتهامات قبلی اوکراین و کشورهای غربی در مورد جنایات جنگی و همچنین هدف قرار دادن غیرنظامیان در جنگ را رد کرده است.

در نشست سازمان بهداشت جهانی که در کپنهاگ برگزار شد، اعضای این نهاد قطعنامه‌ای را با ۴۳ رأی موافق تصویب کردند که می‌تواند منجر به تعطیلی دفتر منطقه‌ای روسیه و تعلیق جلسات در این کشور شود.

نماینده روسیه با این قطعنامه مخالفت کرد، بلاروس و تاجیکستان به آن رأی منفی دادند و دو عضو دیگر این سازمان نیز رأی ممتنع دادند.

شماری از دیپلمات‌ها به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که از تلاش‌ برای اخراج روسیه از هیئت اجرایی به دلیل برخی چالش‌های حقوقی منصرف شده‌اند ولی ممکن است اعضاء، اواخر ماه جاری میلادی به دنبال تعلیق حق رأی روسیه در اجلاس بعدی این نهاد بروند.

XS
SM
MD
LG