لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۲

درخواست سازمان بهداشت جهانی برای از بین بردن عوامل بیماری‌زا در آزمایشگاه‌های اوکراین


سازمان بهداشت جهانی به اوکراین توصیه کرده است پاتوژن‌های خطرناک و عوامل بیماری‌زا را که در آزمایشگاه‌های این کشور نگهداری می‌شوند نابود کند تا از «هر گونه نشت احتمالی» که منجر به گسترش بیماری میان مردم می‌شود، پیشگیری شود.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که کارشناسان امنیت زیستی معتقدند بمباران شهرهای اوکراین توسط نیروهای نظامی روسیه، خطر انتشار پاتوژن‌های بیماری‌زا را در صورت آسیب به هر کدام از تأسیسات علمی افزایش خواهد داد.

اوکراین نیز مانند بسیاری از کشورها، دارای آزمایشگاه های علمی است که در مورد چگونگی کاهش خطرات بیماری‌هایی که هم حیوانات و هم انسان‌ها را تحت تأثیر قرار می دهند، از جمله کووید-۱۹، پژوهش می‌کنند.

سازمان بهداشت جهانی در ایمیلی به رویترز نوشته چندین سال است با آزمایشگاه‌های بهداشت عمومی اوکراین برای تقویت اقدامات امنیتی برای جلوگیری از انتشار تصادفی یا عمدی عوامل بیماری‌زا همکاری کرده است.

این نهاد بین المللی جزئیاتی در مورد انواع پاتوژن‌ها یا مواد سمی موجود در آزمایشگاه‌های اوکراین ارائه نکرده است.

چندی پیش، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه بار دیگر این ادعا را که آمریکا در راه انداختن جنگ بیولوژیکی به اوکراین کمک می‌کند تکرار کرد؛ اتهامی که بارها توسط واشنگتن و کی‌یف رد شده است.

دولت آمریکا به شدت این اتهامات را رد کرده و می‌گوید روسیه ممکن است از این ادعاهای خود به عنوان ابزاری برای استقرار سلاح‌های شیمیایی یا بیولوژیکی خودش استفاده کند.

در بیانیه اخیر سازمان بهداشت جهانی اشاره‌ای به جنگ بیولوژیکی نشده است. این نهاد بهداشتی بین‌المللی گفت که طرفین را تشویق می‌کند تا در «از بین بردن ایمن» هرگونه پاتوژنی که با آن برخورد می‌کنند، همکاری کنند.

XS
SM
MD
LG