لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

بحران اوکراین | توقف واکسیناسیون فلج اطفال، پایان ذخیره داروی اچ‌آی‌وی و کمبود تجهیزات پزشکی


کارزار سراسری واکسیناسیون فلج اطفال در اوکراین از اول ماه فوریه آغاز شده بود
کارزار سراسری واکسیناسیون فلج اطفال در اوکراین از اول ماه فوریه آغاز شده بود

واکسیناسیون رایج و تلاش برای کنترل شیوع فلج اطفال در اوکراین در پی حمله روسیه به این کشور به حالت تعلیق درآمده است.

طارق جاسارویچ، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی، روز دوشنبه گفت که تلاش‌ها برای ایمن‌سازی و کنترل شیوع فلج اطفال در اوکراین تعلیق شده است. او افزود سازمان بهداشت جهانی گزارش‌هایی دریافت کرده است، مبنی بر این که کارزارهای واکسیناسیون کرونا نیز در بسیاری از مناطق کشور متوقف شده است.

اکتبر سال گذشته، اوکراین نخستین مورد فلج اطفال در اروپا را پس از پنج سال ثبت کرد. نوزده کودک مبتلای دیگر بدون علائم فلج نیز شناسایی شدند.

کارزار سراسری واکسیناسیون فلج اطفال برای صد هزار کودکی که هنوز در اوکراین واکسینه نشده‌اند از اول ماه فوریه آغاز شده بود اما با حمله روسیه به این کشور متوقف شده است.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید کمبود برق در برخی مناطق، ایمنی واکسن‌های ذخیره شده و نظارت بر آنها را دچار اخلال کرده است.

جاسارویچ گفت: «سازمان بهداشت جهانی در حال تلاش برای توسعه فوری طرح‌های اضطراری برای حمایت از اوکراین و جلوگیری از گسترش بیشتر فلج اطفال ناشی از جنگ است.»

آژانس سازمان ملل متحد در امور اچ‌آی‌وی و ایدز گفته است که ذخیره دارو برای مبتلایان در اوکراین تنها تا یک ماه کفاف می‌دهد.

وینی بیانیما، مدیر اجرایی برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز، می‌گوید زندگی افرادی که در اوکراین با ویروس اچ‌آی‌وی زندگی می‌کنند بدون دسترسی مداوم به درمان ضد رتروویروسی به خطر خواهد افتاد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پیش از حمله روسیه، اوکراین ۲۵۰ هزار مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی داشت که پس از روسیه، رتبه دوم در اروپا را داشت.

اوکراین همچنین با نرخ بالای سل روبرو است و تخمین زده می‌شود که سالانه ۳۰ هزار مورد جدید ابتلا به سل در این کشور مشاهده می‌شود.

سازمان بشردوستانه «پراجکت هوپ» (Project Hope) گزارش داده است که داروخانه‌ها در تمامی شهرهای اوکراین که مورد حمله قرار گرفته‌اند از اتمام تجهیزات پزشکی خبر داده‌اند که می‌تواند به وخامت شرایط درمانی کشور دامن بزند.

XS
SM
MD
LG