لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۸

آخرین روز کاری سال ۱۴۰۰؛ صدها هزار نفر از بازنشستگان حقوق و عیدی اسفندماه را دریافت نکرده‌اند


تصویری از تجمع بازنشستگان در ساری. آرشیو
تصویری از تجمع بازنشستگان در ساری. آرشیو

در حالی که تا پایان روز شنبه به عنوان آخرین روز کاری سال ۱۴۰۰ تنها چند ساعت باقی مانده است،‌ گزارش‌ها نشان می‌دهد حقوق و عیدی بسیاری از بازنشستگان دستگاه‌های مختلف زیر نظر صندوق بازنشستگی ایران هنوز واریز نشده است.

بر اساس بررسی‌های صدای امریکا، یک‌میلیون و ۶۵۰ هزار بازنشسته از دستگاه‌های مختلف زیر نظر صندوق بازنشستگی قرار دارند و در طول سال حقوق این افراد با تأمین اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه پرداخت می‌شود، اما در ماه پایانی سال جاری هنوز بخش قابل‌توجهی از بازنشستگان حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.

خبرگزاری تسنیم هم می‌گوید از میان یک میلیون و ۶۵۰ هزار بازنشسته این صندوق، ۵۰۰ هزار نفر حقوق اسفند خود را در ۳ روز گذشته دریافت کرده‌اند اما بقیه این بازنشستگان که حقوقی بالای ۵ میلیون تومان دارند همچنان منتظر واریز هستند.

در عین حال، خبرگزاری دولتی ایرنا در خبری ویژه و از قول «یک منبع آگاه»، از تامین منابع مورد نیاز برای پرداخت حقوق اسفندماه و عیدی بازنشستگان خبر داده و اعلام کرده است: «این مبالغ بعد از ظهر امروز به حساب افراد واریز خواهد شد.»

۲ اسفندماه وب‌سایت خبری «انتخاب» نوشت که ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی در جلسه «ستاد هماهنگی اقتصادی دولت» درباره «موضوع تامین و پرداخت عیدی بازنشستگان»، سازمان برنامه و بودجه و دستگاه‌های اجرایی را «ملزم» کرده حقوق و عیدی کارکنان و بازنشستگان را «سریعا» پرداخت کنند؛ الزامی که عملا تا شب عید محقق نشده است.

خبرگزاری «فارس» هم ۲۶ اسفندماه نوشته بود: «با توجه به لزوم تسریع در پرداخت حقوق اسفند بازنشستگان و وظیفه بگیران صندوق بازنشستگی کشوری، حقوق بازنشستگان، به صورت مرحله‌ای پرداخت می شود.»

از سوی دیگر، ۱۶ اسفندماه نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی خود و در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه ۱۴۰۱، جزء ۲ بند الف تبصره ۱۲ را تصویب کردند که حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاههای اجرائی، ده درصد افزایش می یابد.

بر اساس این مصوبه و در صورت اعمال این افزایش، حکم حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی مذکور، متناسب با سنوات خدمت قابل قبول، نباید از پنجاه میلیون (۵۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال کمتر باشد.

XS
SM
MD
LG