لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۳

افسانه حسامی‌فرد اولین زن ایرانی فاتح «مرگبارترین قله جهان» شد


افسانه حسامی‌فرد، اولین زن ایرانی فاتح قله کی۲ (عکس از ویدیوی موجود در اینستاگرام افسانه حسامی‌فرد)
افسانه حسامی‌فرد، اولین زن ایرانی فاتح قله کی۲ (عکس از ویدیوی موجود در اینستاگرام افسانه حسامی‌فرد)

یک زن ایرانی و یک زن پاکستانی توانستند به عنوان اولین زنان کشورهای‌شان قله «کی۲»، از بلندترین و خطرناک‌ترین قله‌های جهان، را فتح کنند.

افسانه حسامی‌فرد، کوهنورد ایرانی، روز جمعه ۳۱ تیر به همراه تیمی از کوهنوردان کشورهای مختلف توانست قله «کی۲» را فتح کند. به این ترتیب او نام خود را به عنوان نخستین زن ایرانی فاتح این قله ۸۶۱۰ متری ثبت کرد.

حسامی‌فرد اردیبهشت گذشته قله اورست را هم فتح کرده بود.

به گزارش رسانه‌های ایران، کاظم فریدیان، در سال ۱۳۸۶، عظیم قیچی‌ساز در سال ۱۳۹۱، رضا شهلایی در سال ۱۳۹۳، و حسین بهمنیار در سال ۱۳۹۸ قله «کی۲» را فتح کرده بودند. افسانه حسامی‌فرد، سارا صفری، و الهام رمضانی نیز سه زن ایرانی هستند که توانستند اردیبهشت امسال به اورست صعود کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، سمینا بیگ، کوهنورد ۳۲ ساله اهل روستایی دورافتاده در شمال پاکستان، نیز روز جمعه پرچم سبز و سفید کشورش پاکستان را بر فراز قله کوه «کی۲» به اهتراز درآورد.

سمینا بیک کوهنورد پاکستانی - آرشیو
سمینا بیک کوهنورد پاکستانی - آرشیو

حسامی‌فرد و بیگ در بین چندین کوهنورد زنی بودند که روز جمعه با موفقیت به قله «کی۲» رسیدند.

بنا بر گزارش‌ها یک کوهنورد زن پاکستانی دیگر به نام نایلا کیانی هم در تیم فاتح قله کی۲ حضور داشت، اما به نظر می‌رسد که بیگ چند دقیقه زودتر به بالای قله رسید.

رسانه‌های افغانستان نیز روز جمعه از مرگ یک کوهنورد افغان به نام علی اکبر سخی که از اعضای این تیم بود، خبر دادند. بنا بر این گزارش‌ها، سخی روز پنجشنبه در مسیر قله بر اثر حمله قلبی جان خود را از دست داد.

«کی۲» دومین قله بلند جهان پس از قله اورست، در منطقه «قره‌قروم» رشته کوه‌های هیمالیا در پاکستان و در مرز آن کشور با چین قرار گرفته است. کی‌۲ یکی از مرگبارترین قله‌ها برای کوهنوردان، به ویژه هنگام پایین آمدن از کوه، است و تاکنون تنها چند صد نفر موفق به فتح آن شده‌اند. این در حالی است که قله اورست بیش از ۹ هزار بار فتح شده است.

همچنین گفته می‌شود که بالا رفتن از این کوه بسیار دشوارتر و چالش‌ برانگیزتر از صعود به اورست است.

XS
SM
MD
LG