لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۱

مسئول حراست از حضور مادران کاراته‌کارها بر اساس «دستورالعمل کشوری»  جلوگیری کرد


عکس تزئینی است.
عکس تزئینی است.

رسانه‌های محلی مشهد می‌گویند مسئول حراست یک سالن ورزشی در این شهر از ورود مادرانی که فرزندان کم‌سن خود را برای شرکت در مسابقه کاراتا به این سالن برده بودند، جلوگیری کرده است.

در ویدئویی که روز جمعه ۳۱ تیرماه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، نماینده حراست در مسابقات قهرمانی کیوکوشین استان خراسان رضوی می‌گوید جلوگیری از ورود مادران فرزندان کاراته‌کار مطابق «دستورالعمل کشوری» است که از سوی وزارت ورزش صادر شده است.

در چهار دهه گذشته زنان بر اساس قوانین جمهوری اسلامی حق ورود به ورزشگاه و تماشای برخی از مسابقات ورزشی مردان را نداشته‌اند.

اگر چه فعالان مدنی با برپایی گردهمایی‌های اعتراضی تلاش کرده‌اند این قانون تبعیض‌آمیز را تغییر دهند، اما حکومت همچنان با حضور زنان به ورزشگاه مخالفت است و می گوید برای حضور زنان در ورزشگاه باید زیرساخت‌ها فراهم شود.

در مواردی نیز برخورد حکومت با زنان و دختران علاقمند به حضور در ورزشگاه‌ها خشونت‌بار بوده است.

در یک مورد، شماری از زنانی که روز سه‌شنبه ۹ فروردین‌ماه قصد داشتند وارد ورزشگاه مشهد شوند و بازی تیم‌های ملی ایران و لبنان را تماشا کنند، با ممانعت نیروی انتظامی، برخورد خشونت‌آمیز پلیس و پاشیده‌شدن اسپری فلفل به صورت و چشمانشان مواجه شدند.

رفتار خشونت‌بار و حمله به زنان هوادار فوتبال پشت درهای ورزشگاه مشهد با واکنش گسترده کاربران و چهره‌های ورزشی و سیاسی ایران مواجه شد که ضمن محکومیت این اقدام، خواهان برخورد با خاطیان و رفع ممنوعیت‌ها برای این بخش از جامعه شدند.

XS
SM
MD
LG