لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۶

قهرمان بریتانیایی دو استقامت قربانی قاچاق کودکان بوده‌ است


پیروزی محمد فرح در دو استقامت ۱۰ هزار متر در المپیک ۲۰۱۶ ریو دو ژانیرو، برزیل
پیروزی محمد فرح در دو استقامت ۱۰ هزار متر در المپیک ۲۰۱۶ ریو دو ژانیرو، برزیل

محمد «مو» فرح، دونده دو‌های استقامت بریتانیا و دارنده چندین مدال طلا در المپیک و مسابقات قهرمانی جهان، اعتراف کرد که قربانی قاچاق کودکان بوده‌است.

فرح در گفت‌وگویی به بی‌بی‌سی‌ گفت که وقتی ۹ ساله بود از جیبوتی، کشور کوچکی در شرق آفریقا، به بریتانیا آورده شد و از همان سن کم در ازای دریافت غذا مجبور به انجام کارهای خانه و مراقبت از کودکان شده بود.

به گزارش رویترز به نقل از بی‌بی‌سی، این مرد ۳۹ ساله بریتانیایی که متولد سومالی است، در ادامه صحبت‌هایش گفت که او به طور قاچاق همراه با زنی که او را نمی‌شناخت و هرگز ندیده بود، با هواپیما به بریتانیا آورده شد. پیش از انجام این سفر، نام او در اسناد و گذرنامه جعلی از «حسین عبدی کاهن» به «محمد فرح» تغییر داده شده بود.

فرح گفت، هنگامی که به بریتانیا رسید، زن او را به خانه خود در هانسلو در غرب لندن برد و کاغذی را که مشخصات بستگانش روی آن نوشته شده بود را پاره کرد و دور انداخت. آن زن و خانواده‌اش تا ۱۲ سالگی به او اجازه رفتن به مدرسه را ندادند.

مو فرح در مستند بی‌بی‌سی که چهارشنبه ۲۲ تیر پخش می شود اعتراف کرده که برای سال‌ها احساستش را پنهان کرده است. او اما اذعان می‌کند که «ولی آدم تا حدی می‌تواند احساساتش را در خود خفه کند.»

او می‌گوید: «اغلب خودم را در حمام حبس می‌کردم و گریه می‌کردم. تنها کاری که برای فرار از این [وضعیت زندگی] می‌توانستم انجام دهم، این بود که بیایم بیرون و بدوم.»

وقتی آلن واتکینسون، مربی ورزش فرح، از وضعیت زندگی او مطلع شد با اداره خدمات اجتماعی تماس گرفت و به او کمک کرد تا خانواده‌ای از جامعه سومالیای را برای زندگی کردن با آنها پیدا کند.

فرح که از نام «مُو» کوتاه شده محمد استفاده می کند گفت: «احساس می‌کردم که بار سنگینی از دوشم برداشته شده، و احساس می کردم که خودم هستم. این زمانی بود که مُو، مُوی واقعی [از لاکش] بیرون آمد.»

این ورزشکار بریتانیایی سومالیایی‌تبار افزوده است: «من نمی‌دانستم افراد زیادی هستند که دقیقاً تجربه مشابهی را با من دارند. این فقط نشان می‌دهد که من چقدر خوش شانس بودم.»

محمد فرح
محمد فرح

فرح می‌گوید چیزی که او را نجات داد، چیزی که او را متفاوت می‌ساخت، این بود که می‌توانست بدود.

فرح در دوهای استقامت ۵ هزار متر و ۱۰ هزار متر در المپیک ۲۰۱۲ لندن و در المپیک ۲۰۱۶ ریو دو ژانیرو، روی هم ۴ مدال طلا دریافت کرد. او علاوه براین شمار زیادی مدال که اکثر آنها نیز طلا هستند را در مسابقات قهرمانی جهان و اروپا از آن خود کرده است.

محمد فرح در مراسم جشن جوبیلی پلاتینی، هفتادمین سالگرد به قدرت رسیدن، الیزابت دوم در لندن، بریتانیا - ۵ ژوئن ۲۰۲۲
محمد فرح در مراسم جشن جوبیلی پلاتینی، هفتادمین سالگرد به قدرت رسیدن، الیزابت دوم در لندن، بریتانیا - ۵ ژوئن ۲۰۲۲

او در ماه مه گذشته، پس از آن که در دو استقامت ۱۰ هزار متر در لندن نفر دوم شد، گفت ممکن است از رشته دو استقامت بازنشسته شود. او همینطور شرکت در مسابقات جهانی دو و میدانی این ماه را رد کرد.

این درحالی است که فرح قرار است برای اولین بار از سال ۲۰۱۹ به بعد، در ماراتن لندن که در ماه اکتبر سال جاری برگزار می‌شود، شرکت کند.

محمد فرح در سال ۲۰۱۳ «نشان امپراتوری بریتانیا»، سومین رتبه عالی شوالیه‌گری را از ملکه بریتانیا دریافت کرده است.

XS
SM
MD
LG