لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۳

بازتاب تحولات ایران در رسانه‌های غرب؛ ده سال حبس برای رقصیدن


تصاویری از ویدیوی رقص در میدان آزادی
تصاویری از ویدیوی رقص در میدان آزادی

در میان خبرهای مرتبط با ایران، رسانه‌های غرب توقیف اسلحه عازم یمن، صدور حکم حبس برای جوانان هنرمند به جرم رقصیدن در خیابان، و اعتصاب غذای سینماگر جعفر پناهی را برجسته‌ کرده‌اند.

وال استریت جورنال در میان خبرهای مرتبط با ایران، توقیف یک کشتی حامل مسلسل و مهمات جمهوری اسلامی به مقصد یمن توسط قوای آمریکا با همکاری نیروهای ویژه فرانسه را بخشی از عمیق شدن تلاش‌های بین‌المللی برای مهار حکومت ایران توصیف کرده است.

نیروی دریائی آمریکا بیش از ۲ هزار مسلسل عازم تحویل به حوثی‌های یمن را در دریای عمان توقیف کرد
نیروی دریائی آمریکا بیش از ۲ هزار مسلسل عازم تحویل به حوثی‌های یمن را در دریای عمان توقیف کرد

فاکس نیوز می‌نویسد محموله کشتی به مقصد یمن علاوه بر مسلسل و فشنگ، موشک‌های ضد تانک هم را شامل می‌شد. فاکس نیوز زیر تصویری از بمب‌افکن‌های بی‌۵۲ آمریکا، می‌نویسد پرواز آنها بر فراز منطقه هشدار آمریکا به حکومت ایران است.

فاکس نیوز در گزارش دیگری اعزام کشتی‌های جنگی ایران به آبهای اطراف برزیل و تنگه‌ی پاناما را چالشی برای آمریکا توصیف می‌کند و به نقل از سناتور مارکو روبیو، جمهوریخواه فلوریدا، می‌نویسد قابلیت حکومت ایران برای گسترش حضور نظامی خود به نیم‌کره‌ ما، باید یک علامت خطر باشد.

محدودیت‌های آمریکا برای جلوگیری از پولشوئی برای ایران، برای اقتصاد عراق مشکل‌ساز شده
محدودیت‌های آمریکا برای جلوگیری از پولشوئی برای ایران، برای اقتصاد عراق مشکل‌ساز شده

اسوشیتدپرس صبح پنج‌شنبه گزارش داد که محدودیت دسترسی عراق به ارز از سوی آمریکا که با هدف جلوگیری از پولشویی به نفع جمهوری اسلامی انجام گرفته، برای اقتصاد عراق دردآور شده است.

عکس خانم‌های بی حجاب در یک بازارچه در تهران در وال استریت جورنال
عکس خانم‌های بی حجاب در یک بازارچه در تهران در وال استریت جورنال

وال استریت جورنال در گزارشی که صبح چهارشنبه در نسخه چاپی این روزنامه انعکاس یافت از حرکات ساکت قیام در پیامد اعتراضات سراسری نوشته و عکسی از خانم‌های بی‌حجاب در بازارچه‌ای در تهران را منتشر کرده است. وال استریت در همین گزارش، که به پیامد اعتراضات سراسری اختصاص دارد، به بروز اختلاف میان چهره‌های مخالف نظام در خارج از کشور بر سر پیوستن به شاهزاده رضا پهلوی در کارزار علیه جمهوری اسلامی اشاره دارد.

تایمز اسرائیل به نقل از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تیتر زده که حکومت ایران در تاسیسات غنی‌سازی فوردو، مخفیانه تغییراتی ایجاد کرده است.

اعتصاب غذا در زندان: جعفر پناهی
اعتصاب غذا در زندان: جعفر پناهی

واشنگتن پست به نقل از اسوشیتدپرس گزارشی در باره آغاز اعتصاب غذای کارگردان زندانی جعفر پناهی منتشر کرده که فیلم او خرس نیست هم اکنون در سینماهای آمریکا روی اکران است و منتقدهای آمریکا آن را در فهرست ده فیلم برجسته سال ۲۰۲۲ قرار دادند.

نشریه تخصصی سینمای مستقل آمریکا ایندی وایر نقل قولی از جعفر پناهی را تیتر کرده که شاید جسد بی‌جان من از زندان رها شود. ایندی وایر می‌نویسد همسر کارگردان خانم طاهره سعیدی خبر اعتصاب غذای او را منتشر کرد و یادآور شد که حکم ۱۰ سال پیش حبس مشمول مرور زمان شده است.

نیویورک تایمز برای خبر صدور حکم ده سال زندان به جرم رقصیدن در میدان آزادی، تیتر زده آنها در خیابان‌های تهران رقصیدند و حالا در زندان هستند.

تایمز روزنامه معتبر لندن در گزارش احکام حبس برای خانم آتیاژ حقیقی ۲۱ ساله و نامزد او آقای امیر محمد احمدی ۲۲ ساله، می‌نویسد آن دو از رقص خود در میدان، ویدیوئی در اینستاگرام منتشر کرده بودند. زوج جوان، برای ویدیوی شجاعانه خود، ترانه «چطوری می‌شه» از امیر تتلو و رضا پیشرو را برگزیده بودند که می‌خواند «بیا نور بپاشیم به همه تیرگی‌ها.»

گزارش ۱۰ سال حبس برای رقصیدن در میدان آزادی در روزنامه تایمز
گزارش ۱۰ سال حبس برای رقصیدن در میدان آزادی در روزنامه تایمز

خبر حکم ۱۰ سال حبس برای رقصیدن در میدان آزادی و انتشار ویدیوی آن طی ۲۴ ساعت گذشته در رسانه‌های جهان بازتاب گسترده‌ای داشت، از جمله پایگاه‌های اینترنتی سی‌ان‌ان، سی‌بی‌اس نیوز، روزنامه گاردین، شبکه اسکای نیوز. ان‌بی‌سی نیوز می‌نویسد حبس زوج بانفوذ اینستاگرام، بخشی از سرکوب اعتراضاتی است که سراسر کشور را در بر گرفت.

تایمز ناو هندوستان در ویدیوئی که تهیه کرده، چهره‌ی دو دلداده اینستاگرامی را گنجانده و تیتر زده زوج ایرانی برای نافرمانی با رقص به زندان افتادند.

تایمز لندن همچنین گزارش می‌دهد که در بریتانیا افزودن سپاه پاسداران به فهرست سازمان‌های تروریستی موقتا مسکوت گذاشته شد. علی‌رغم موافقت نهادهای امنیتی از جمله ام آی فایو، وزارت خارجه بریتانیا در باره باز نگاه داشتن مجراهای ارتباطی ابراز نگرانی کرد.

XS
SM
MD
LG