لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۰

فرونشست زمین در ایران؛ عضو شورای شهر مشهد: وضعیت «بحرانی» است


فرونشست زمین در دشت نیشابور خط راه‌ آهن تهران - مشهد را به خطر انداخته است - توئیتر
فرونشست زمین در دشت نیشابور خط راه‌ آهن تهران - مشهد را به خطر انداخته است - توئیتر

حمید ضمیری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد، روز دوشنبه ۲۰ دی‌ماه وضعیت فرونشست زمین در مشهد را «بحرانی» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) حمید ضمیری در این باره گفته است: «دشت مشهد جزء مناطقی است که فرونشست زمین در آن به مرحله بحرانی رسیده و بسیاری از پروژه‌های عمرانی را با مشکل مواجه کرده است.»

این عضو شورای شهر مشهد فرونشست در خط راه آهن تهران-مشهد را به عنوان یکی از نمونه‌های بارز «مخاطرات» فرونشست در این استان عنوان کرد و این پدیده را نتیجه ۳۰ سال «برداشت غیرمجاز» از آب‌های زیرزمینی دانست.

ایران از سال‌ها پیش با پدیده فرونشست زمین دست به گریبان‌‌ است، پدیده‌ای که کارشناسان محیط زیست آن را «بمب ساعتی بی‌صدا» توصیف می‌کنند، اما با وجود این هشدارها مسئولین جمهوری اسلامی اقدام قابل توجهی در این زمینه انجام نداده‌اند.

علاوه بر استان خراسان رضوی، فرونشست زمین در استان‌های تهران و اصفهان نیز در سال‌های اخیر سرعت گرفته و واحدهای مسکونی و بناهای تاریخی را با خطر تخریب مواجه کرده است.

طی سال‌های گذشته بارها خبرهایی درباره این پدیده مخرب منتشر شده است، جدیدترین مورد تخلیه ۱۲ واحد مسکونی در پی فرونشست زمین در نسیم‌شهر تهران بود که روز دهم دی‌ماه امسال خبرساز شد.

فرونشست زمین علاوه بر خطر ریزش ساختمان‌ها به بناهای تاریخی نیز آسیب وارد می‌کند، آسیبی که شاید جبران آن آسان نباشد.

سه ماه پیش انتشار ویدئویی درباره پیامدهای فرونشست زمین در اصفهان خبرساز شد و بر نگرانی‌ها نسبت به احتمال تخریب بناهای تاریخی در این استان افزود.

به جز تهران، اصفهان، و خراسان رضوی، برخی استان‌های دیگر از جمله استان‌ کرمان نیز با فرونشست زمین مواجه‌اند و وضعیت‌شان وخیم ارزیابی می‌شود.

کارشناسان «حفر چاه‌های غیرمجاز» و «برداشت‌ بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی» را از جمله دلایل فرونشست زمین در ایران می‌دانند.

علیرضا شهیدی، رئیس سازمان زمین‌شناسی ایران، خردادماه امسال وضعیت فرونشست زمین‌ در ایران را «زلزله‌ای خاموش» توصیف کرده بود.

زمین‌شناسان و کارشناسان محیط زیست می‌گویند گسترش این پدیده مخرب میراث سال‌ها بی‌توجهی مسئولین جمهوری اسلامی ایران به برداشت‌های بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی و مسائل زیست محیطی است.

XS
SM
MD
LG