لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۲

فرونشست زمین، همزمان با بالارفتن سطح آب دریاها، شهرهای ساحلی جهان را تهدید می‌کند


عبور و مرور مردم با قایق و جت‌اسکی در سیلاب شهر لیسمور، استرالیا - ۲۲ فوریه ۲۰۲۲
عبور و مرور مردم با قایق و جت‌اسکی در سیلاب شهر لیسمور، استرالیا - ۲۲ فوریه ۲۰۲۲

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که تقریبا تمامی شهرهای ساحلی جهان در حال فرونشست هستند .

پژوهشگران ۹۹ شهر ساحلی را مورد بررسی قرار دادند و داده‌های آن‌ها حاکی از آن است که همه آنها به سرعت در حال فرونشست هستند. این مطالعه نشان داده است که توسعه شهری و کاهش آب‌های زیرزمینی، فشار بر سطح زمین (به سمت پایین) وارد می‌کند. در بسیاری از این شهرهای ساحلی، فرو نشست زمین، علاوه بر بالا رفتن سطح دریاها به خاطر گرمایش زمین، خطر وقوع سیلاب‌ها را دوچندان کرده است.

به گزارش مجله علمی «دیسکاور»، مت وی، استادیار اقیانوس‌شناسی دانشگاه رود آیلند آمریکا، و نویسنده ارشد این مطالعه می‌گوید: «هرجا که نگران افزایش سطح دریا هستید، باید نگران فرونشست زمین نیز باشید.»

در حالی که فرونشست زمین در شرق آسیا رایج‌تر است، ولی آقای وی و همکارانش آن را در ایالات متحده، اروپا، و استرالیا نیز مشاهده کرده‌اند. بطور خلاصه بگوییم، این یک پدیده جهانی با پیامدهای جهانی است.

ولی در بسیاری از این مکان‌ها، تحقیقاتی مثل تحقیقات تیم پژوهشی آقای وی می‌تواند به پیامدهای فاجعه‌بار در طول بلایای طبیعی کمک کنند.

پژوهشگران فکر می‌کنند که علت اصلی فرونشست زمین، در سراسر جهان، کاهش آب‌های زیرزمینی است. ولی کاهش آب به تنهایی علت رضایت بخشی به این مسئله نیست. پروژه‌های ساختمانی بزرگ اغلب باعث فشرده شدن خاک زیر خود می‌شوند و همینطور هنگام ساختمان‌سازی آب زیادی را با پمپ از زیر زمین استخراج می‌کنند. استخراج نفت و گاز نیز می‌تواند یکی دیگر از عوامل تسریع فرونشست زمین باشد. این روندها می توانند موجب سست شدن سازه‌های زیر زمینی و تسریع فرونشست زمین شوند.

ویدیوهایی از رانش زمین در اکوادور
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:42 0:00

فرونشست‌ زمین، از نظر زمین شناسی، بستگی به زیربنای محلی دارد. محله‌ای که بر روی خاک‌های آبرفتی نرم بستر رودخانه‌ها ساخته شده، نسبت به محله‌ای که بالای سنگ بستر محکم گرانیتی ساخته شده، بیشتر مستعد فرونشست است. همینطور، مناطقی که روی لایه آبزا قرار دارند، بیشتر در معرض فرونشست ناشی از کاهش آب‌های زیرزمینی هستند.

آقای وی امیدوار است که تحقیقات او باعث ایجاد انگیزه در شهرداری‌ها برای توجه به فرونشست شود. به گفته او، زمانی که یک شهر بداند فرونشست در کجا بیشتر رخ می‌دهد، می‌تواند منطقه را تحت بررسی و ارزیابی قرار داده و اقداماتی برای محافظت از آن انجام دهد.

با رشد سریع و گسترش شهرها در سراسر جهان، درک ما از پیامدهای ناخواسته آنها نیز افزایش می‌یابد. تحقیقات تیم پژوهشی آقای وی، نشان می‌دهد که چگونه این پیامدها، وقتی با تاثیرات جهانی تغییرات آب و هوایی ترکیب شوند، می توانند مشکلات بزرگ و منحصر به فردی را ایجاد کنند.

این مطالعات همچنین یادآور می‌شوند که کاهش فاجعه، در مقیاس جهانی و محلی، می‌تواند از طریق مشاهده، ارزیابی، و پیش بینی دقیق، به بهترین وجه ممکن انجام شود.

XS
SM
MD
LG