لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۵

انتقاد شدید شاهین مقدم از کم‌کاری دولت کانادا در پرونده سرنگونی پرواز پی‌اس ۷۵۲


شاهین مقدم،‌ همسر شکیبا فقاهتی و پدر راستین مقدم از کشته شدگان هواپیما پی اس ۷۵۲ - آرشیو
شاهین مقدم،‌ همسر شکیبا فقاهتی و پدر راستین مقدم از کشته شدگان هواپیما پی اس ۷۵۲ - آرشیو

هفت روز از آغاز راهپیمایی گروهی از اعضای خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ با عنوان راهپیمایی برای دادخواهی می‌گذرد. این راهپیمایی در اعتراض به خودداری دولت جاستین ترودو از قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی کانادا برگزار می‌شود و مقصد نهایی، شهر اتاوا پایتخت کانادا خواهد بود؛ شهری که سفارت جمهوری اسلامی ایران تا پیش از بسته شدن و دفتر نخست وزیری کانادا در آنجا واقع شده است.

شاهین مقدم،‌ همسر شکیبا فقاهتی و پدر راستین مقدم دو تن از جانباختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ در گفتگو با صدای آمریکا، از کم کاری دولت کانادا در روند رسیدگی به پرونده سرنگونی پرواز پی‌اس ۷۵۲ به شدت انتقاد کرد.

وی گفت: «تا امروز که دو سال و هشت ماه از این جنایت و فاجعه انسانی گذشته، با این که دادگاه عالی اونتاریو حکم تروریستی بودن این جنایت را صادر کرده، پلیس فدرال تحقیقات پیرامون این پرونده را آغاز نکرده و به بهانه‌های مختلف سر باز زده است.»

شاهین مقدم افزود :«کم‌کاری که هیچ، اصلاً کاری انجام نشده است. از ابتدا دولت کانادا با آگاهی کامل جریان واقعی پرونده را منحرف کرد. پرونده را به بخشی از«ایکائو» به نام «انکس ۱۳» که تحقیقات در مورد سوانح را انجام می‌دهد ارسال کردند.»

او می‌گوید:« ما اصلاً چنین خواسته‌ای نداشتیم. سانحه‌ای اتفاق نیافتاده است. این یک جنایت مطلق بود و این که از ابتدا کانادا آن را به نحوی هدایت کرده که وارد پروسه سانحه شود، خود زیر سوال است.»

شاهین مقدم معتقد است همه خانواده‌‌ها بر این باورند که دولت کانادا کوچک‌ترین قدمی و کوچک‌ترین حرکتی انجام نداده است.

آقای مقدم همچنین گفت:«حتی فرهاد پرورش، به عنوان یک نماینده و سفیر ایران در ایکائو به این سازمان احضار نشد که به پرسش‌ها پاسخ دهد.»

او در پایان گفت: « مشخص نیست که چرا دولت کانادا تا به حال طفره رفته و می‌رود. دولت کانادا جز تظاهر و نمایش در این ۳۲ ماه، کوچکترین حرکتی انجام نداده است. حتی در مورد اصل ماجرای هواپیما حتی دولت کانادا حامی خانواده‌ها برای مطالباتشان نسبت به خود ایرلاین (خط هوایی) هم نیست. یعنی نه نسبت به ایرلاین، نه نسبت به جنایتی که جمهوری اسلامی کرده، هیچکدام!»

گفتنی است سخنگوی وزارت خارجه کانادا در واکنش به راهپیمایی اعتراضی خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس۷۵۲ در تماسی که کامبیز توانا خبرنگار بخش فارسی با دفتر وزارت خارجه کانادا طی روزهای گذشته داشته است به صدای آمریکا گفت:«گروه هماهنگی به این نتیجه رسیده که مذاکره با ایران در این مقطع بی‌فایده است. در حال حاضر متمرکز روی اقدامات دیگر برای پیگیری مطابق با قوانین بین‌المللی هستیم.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG