لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۷

واکنش ترامپ به بازداشت رهبران اپوزیسیون ونزوئلا: مادورو مسئول سلامتی آنهاست


معترضان عکسهایی از لئوپولدو لوپز و آنتونیو لِدزما دو رهبر معترض را بعد از بازداشت شان به دست گرفتند.
معترضان عکسهایی از لئوپولدو لوپز و آنتونیو لِدزما دو رهبر معترض را بعد از بازداشت شان به دست گرفتند.

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در اولین واکنش به بازداشت دو تن از رهبران اپوزوسیون ونزوئلا، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری این کشور را مسئول سلامتی و امنیت این دو نفر دانست.

سه شنبه شب ۱۰ مرداد کاخ سفید بیانیه پرزیدنت دونالد ترامپ را منتشر کرد که وی در آن تاکید کرد «مادورو» شخصا مسئول حفظ جان و سلامتی لئوپولدو لوپز و آنتونیو لِدزما است.

ماموران امنیتی دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در نخستین گام برای سرکوب مخالفان پس از برگزرای انتخابات یکشنبه، روز دوشنبه لوپز و لدزما، دو تن از رهبران عمده اپوزوسیون ونزوئلا را بازداشت کردند.

دیوان عالی ونزوئلا در بیانیه‌ای اعلام کرد این دو با صدور پیام‌هایی در شبکه‌های اجتماعی از محل سکونت خود در انتقاد از دولت، قوانین بازداشت خانگی را نقض کرده‌اند.

دیوان عالی ونزوئلا، که تحت کنترل متحدان نیکلاس مادورو است، در این بیانه که روز سه شنبه منتشر شد همچنین گفته است که «گزارش‌هایی از منابع اطلاعاتی رسمی» از برنامه ریزی این دو نفر برای فرار از کشور دریافت کرده است.

پرزیدنت ترامپ در بیانیه سه شنبه شب تاکید کرد ایالات متحده آمریکا اقدام دیکتاتورمابانه «نیکلاس مادورو» را محکوم می کند.

وی افزود:‌ آقایان لوپز و لدزما زندانیان سیاسی هستند که غیر قانونی توسط رژیم بازداشت شده اند... درخواست مان برای آزادی فوری و بدون قید و شرط تمام زندانیان سیاسی را دوباره تکرار می کنیم.

دولت ونزوئلا به رغم مخالفت‌های مردمی و انتقادهای بین المللی، از جمله از سوی ایالات متحده، رأی گیری برای انتخاب اعضای یک مجمع جدید ملی برای تغییر قانون اساسی را، که اختیارات حزب حاکم را افزایش خواهد داد، برگزار کرد.

واشنگتن که هفته گذشته چند مقام کنونی و پیشین ونزوئلا را تحریم کرده و به کاراکاس هشدار داده بود که اگر انتخابات روز یکشنبه برگزار شود تحریم‌های بیشتری در راه خواهد بود، روز دوشنبه نیکلاس مادورو را تحت تحریم قرار داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG