لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۶

برگزاری انتخابات بحث برانگیز در ونزوئلا برای تغییر قانون اساسی در سایه تظاهرات خیابانی


مردم ونزوئلا برای انتخاب ۵۴۵ عضو یک مجمع ملی که مسئولیت تدوین قانون اساسی جدید آن کشور را برعهده خواهد داشت، به پای صندوق های رای رفتند.

رای گیری روز یکشنبه هشتم مرداد به دستور نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا و برغم مخالفت اپوزیسیون و تظاهرات گسترده مردمی برگزار می شود.

منتقدان می گویند نامزدهای عضویت در مجمع ملی ونزوئلا را تنها حامیان نیکلاس مادورو تشکیل می دهند و قانون اساسی کشور را در راستای ابقای آقای مادرور در مقام ریاست جمهوری ونزوئلا تغییر خواهند داد.

نیکلاس مادورو پیشاپیش رای گیری روزی یکشنبه تظاهرات و راه پیمایی عمومی در کشور را تا سه شنبه آینده ممنوع اعلام و تهدید کرد مجازات تا ده سال حبس شامل حال ناقضان این ممنوعیت خواهد شد. با اینحال اپوزیسیون ونزوئلا حامیان خود را به تظاهرات در روز یکشنبه فراخوانده اند تا صدای اعتراضشان به گوش جهانیان برسد.

سازمان ملل متحد درباره اوضاع ونزوئلا ابراز نگرانی شدید کرده است.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در پی مکالمه تلفنی با لئوپولدو لوپز، از رهبران اپوزیسیون ونزوئلا که اخیرا از زندان به حصر خانگی منتقل شده، خواهان آزادی فوری زندانیان سیاسی، برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه، اعاده مجلس ملی و رعایت حقوق بشر در ونزوئلا شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG