لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

آمریکا مجلس موسسان ونزوئلا را قانونی نمی‌داند؛ تحریم «نيکلاس مادورو»


«ژنرال هربرت مک مستر» مشاور امنیت ملی آمریکا و «استیو منوشین» وزیر خرانه داری آمریکا
«ژنرال هربرت مک مستر» مشاور امنیت ملی آمریکا و «استیو منوشین» وزیر خرانه داری آمریکا

ایالات متحده آمریکا در اعتراض به همه پرسی روز یکشنبه برای تشکیل مجلس موسسان تغییر قانون اساسی، تشکیل این مجلس را غیر قانونی نامید و تحریم جدیدی علیه نيکلاس مادورو، رئيس جمهوری ونزوئلا صادر کرد.

ژنرال هربرت مک مستر مشاور امنیت ملی آمریکا درباره انتخابات روز یکشنبه گفت این انتخابات ضربه ای کاری به دموکراسی در منطقه بود.

وی افزود: نیکلاس مادورو نه تنها یک رهبر بد، بلکه اکنون یک دیکتاتور نیز است.

این واکنش بعد از اعلام تحریم رئیس جمهوری ونزوئلا بیان می شود. روز دوشنبه وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد کلیه دارایی های نیکلاس مادورو در خاک آمریکا مسدود می شود و هیچ شهروند آمریکایی اجازه همکاری با او را نخواهد داشت.

استیو منوشین، وزیر خرانه داری آمریکا، با اشاره به «انتخابات نامشروع» روز گذشته در تغییر قانون اساسی کشور که به دستور آقای مادورو صورت گرفت گفت «مادورو یک دیکتاتور است که خواسته شهروندان کشورش را نادیده گرفته است.»

وزیر خزانه داری آمریکا گفت، وضع این تحریم ها علیه نیکلاس مادورو به قصد روشن کردن موضع آمریکا در قبال سیاست های رژیمو همچنین اعلام حمایت آمریکا از مردم ونزوئلا صورت گرفته است.

انتخابات جنجالی یکشنبه

به رغم مخالفت اپوزیسیون و تظاهرات گسترده مردم ونزوئلا، رأی گیری برای انتخاب ۵۴۵ عضو یک مجمع ملی که مسئولیت تدوین قانون اساسی جدید ونزوئلا را برعهده خواهد داشت، روز یکشنبه برگزار شد.

مخالفان در این انتخابات شرکت نکردند و تنها ۴۰ درصد مشارکت داشتند. دولت ونزوئلا روز دوشنبه اعلام کرد رأی گیری روز گذشته، به رغم ادعاهای مطرح شده در مورد میزان مشارکت پائین مردم، پشتوانه مردمی لازم برای اعمال تغییرات در نظام سیاسی کشور را به دولت داده است اما مخالفان می گویند اقدام دولت غیرقانونی است. در حال حاضر پارلمان ونزوئلا در اختیار اکثریت مخالفان است.

احتمال تحریم نفتی ونزوئلا

واشنگتن هفته گذشته چند تن از مقام‌های کنونی و پیشین ونزوئلا را تحت تحریم قرار داد و به دولت نیکلاس مادورو هشدار داد که اگر انتخابات روز یکشنبه برگزار شود، تحریم‌های بیشتری نیز در راه خواهد بود.

در خبری دیگر، برخی مقام‌های آمریکایی می‌گویند ایالات متحده در واکنش به رأی گیری اخیر در ونزوئلا، که اختیارات حزب حاکم را بطور نامحدودی افزایش خواهد داد، در تدارک وضع تحریم‌های جدیدی علیه آن کشور است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه به نقل از این مقام‌ها که هویت آنها را فاش نکرده است نوشت، تحریم‌های جدید به زودی اعلام می شود و احتمالا صنعت نفت ونزوئلا را هدف می‌گیرند.

دولت پرزیدنت ترامپ برگزاری این انتخابات را محکوم کرده است و نیکی هیلی نماینده آمریکا نیز در سازمان ملل متحد آن را «انتخابات ساختگی» مادورو خواند که ونزوئلا را یک گام دیگر به سمت دیکتاتوری پیش می‌برد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG