لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۲

معترضان:‌ در خشونت‌های روز انتخابات ونزوئلا دست‌کم ۱۰ نفر دیگر کشته شدند


معترضان می گویند دست کم ده نفر در خشونت های انتخابات یکشنبه کشته شده اند.
معترضان می گویند دست کم ده نفر در خشونت های انتخابات یکشنبه کشته شده اند.

یک روز بعد از برگزاری انتخابات جنجالی در ونزوئلا،‌ معترضان به دولت می گویند که در خشونت های ناشی همزمان با این انتخابات دست کم ۱۰ نفر کشته شده اند.

«انرکیه کاپریلس» از رهبران مخالفان رئیس‌جمهوری ونزوئلا روز دوشنبه اعلام کرد این کشته ها از معترضان بوده اند. همزمان آمار های متناقض دیگری منتشر شده از جمله دادستانی کاراکاس تعداد کشته ها را هشت نفر و روزنامه ال ناسیونال آن را ۱۳ نفر اعلام کرد.

مخالفان نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری ونزوئلا وقایع روز یکشنبه را «روز سیاه» نامیدند.

انتخاب روز یکشنبه ۸ مرداد در حالی در ونزوئلا برگزار شد که معترضان از مدت ها پیش خواستار توقف برگزاری آن شده بودند. این انتخابات برای گزینش ۵۴۵ عضو یک مجمع ملی که مسئولیت تدوین قانون اساسی جدید ونزوئلا را برعهده خواهد داشت.

رای گیری روز یکشنبه هشتم مرداد به دستور نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا و برغم مخالفت اپوزیسیون و تظاهرات گسترده مردمی برگزار می شود.

منتقدان می گویند نامزدهای عضویت در مجمع ملی ونزوئلا را تنها حامیان نیکلاس مادورو تشکیل می دهند و قانون اساسی کشور را در راستای ابقای آقای مادرور در مقام ریاست جمهوری ونزوئلا تغییر خواهند داد.

نیکلاس مادورو پیشاپیش رای گیری روزی یکشنبه تظاهرات و راه پیمایی عمومی در کشور را تا سه شنبه آینده ممنوع اعلام و تهدید کرد مجازات تا ده سال حبس شامل حال ناقضان این ممنوعیت خواهد شد. با اینحال اپوزیسیون ونزوئلا حامیان خود را به تظاهرات در روز یکشنبه فراخوانده اند تا صدای اعتراضشان به گوش جهانیان برسد.

سازمان ملل متحد درباره اوضاع ونزوئلا ابراز نگرانی شدید کرده است.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در پی مکالمه تلفنی با لئوپولدو لوپز، از رهبران اپوزیسیون ونزوئلا که اخیرا از زندان به حصر خانگی منتقل شده، خواهان آزادی فوری زندانیان سیاسی، برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه، اعاده مجلس ملی و رعایت حقوق بشر در ونزوئلا شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG