لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۰

انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در ونزوئلا؛ تلاش حامیان مادورو برای تثبیت او


مادورو و همسرش در مراسمی در شستمین سالگرد پایان حکومت «مارکوس پرز».
مادورو و همسرش در مراسمی در شستمین سالگرد پایان حکومت «مارکوس پرز».

‎مجلس موسسان ونزوئلا که به رئیس جمهوری این کشور نزدیک است، از برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور آمریکای جنوبی خبر داد.

روز چهارشنبه ۴ بهمن اعلام شد که انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا روز ۳۰ آوریل (۱۰ اردیبهشت) برگزار می شود.

دوره ریاست جمهوری در ونزوئلا شش ساله است و باید در آوریل ۲۰۱۹ برگزار می شد اما به نظر می رسد مجلس موسسان با انتخابات زودهنگام سعی در تثبیت نیکلاس مادورو رئیس جمهوری فعلی این کشور دارد.

ونزوئلا در ماههای اخیر شاهد بحران مالی شدید است و مردم از وضعیت کشور ناراضی هستند. از سوی دیگر، چهره های مخالف دولت از جمله انریکه کاپریلس با سرکوب و بازداشت مواجه شده اند.

نیکلاس مادورو پس از اعلامیۀ مجلس موسسان در اجتماعی از هوادارانش اعلام کرد دوباره نامزد انتخابات می شود و وعده داد به مبارزه با دخالت های خارجی ادامه دهد.

آمریکا در ماههای اخیربارها از سرکوب معترضان در این کشور انتقاد کرد و حتی تحریم هایی علیه مادورو و برخی مقام های این کشور تصویب کرده است.

از سوی دیگر، اچ ار مک مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا، در اظهارنظری از اینکه مادورو به دنبال کسب قدرت مطلقه در ونزوئلا است، انتقاد کرده بود.

از جمله تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا، تحریم مقام های نظامی این کشور است که در سرکوب ها نقش دارند.

مادورو که معاون هوگو چاوز بود، در یک انتخابات زود هنگام با اختلاف دو درصدی رهبر اپوزیسیون یعنی کاپریلس را در فروردین ۱۳۹۲ شکست داد. چند ماه قبل آن در مهرماه ۱۳۹۱ چاوز با اختلاف ۹ درصد کاپریلس را شکست داده بود اما با مرگ او، انتخابات در سال ۹۲ برگزار شد.

اتحادیه اروپا نیز مادورو را تحریم کرده است و پارلمان اروپا به اپوزیسیون این کشور جایزه حقوق بشری ساخاروف را اهدا کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG