لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

مخالفان مادورو در ونزوئلا نتیجه انتخابات فرمانداری ها را به چالش کشیدند


رهبران مخالف دولت به نحوه برگزاری انتخابات ونزوئلا اعتراض دارند.
رهبران مخالف دولت به نحوه برگزاری انتخابات ونزوئلا اعتراض دارند.

ائتلاف مخالفان مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا با به چالش کشیدن نتیجه انتخابات برای تعیین ۲۳ فرماندار کشور، از نامزدهای ائتلاف خواستند با اعلام تظاهرات خیابانی واکنش نشان بدهند.

جراردو بلاید، مدیر اتحادیه دموکراتیک ائتلاف مخالفان دولت می گوید در شمارش آراء تقلب شده و خواستار بازشماری صندوق های رای شده است.

بنا به نظر سنجی ها در انتخابات روز یکشنبه، نامزدهای ائتلاف در تقریبا نیمی از ایالت ها برنده بوده اند.

تیبیسی لوسرنا رئیس کمیسیون انتخاباتی و طرفدار مادورو می گوید حزب سوسیالیست حاکم طرفدار مادورو در۱۷ ایالت برنده شده و تنها در ۵ ایالت نامزدهای دموکرات بر رقیب از حزب حاکم پیشی گرفته اند.

نیکولاس مادورو با اعلام پیروزی حزب حاکم «چاویسم» گفت طرفداران هوگو چاوز رئیس جمهوری پیشین ، ائتلاف رقیب را در هم شکستند و کشور با قرار گرفتن ۷۵ در صد فرمانداریها در دست چاوزیست ها بیش از همیشه قوی و قدرتمند شده است..

انتخابات فرماندارها سنجش خوبی برای اندازه گیری میزان محبوبیت مادورو رئیس جمهوری ونزوئلاست که به خاطر فساد دولتی، کمبود مواد غذائی و گسترش جرائم مورد انتقاد گسترده مردم قرار دارد.

مخالفان، مادورو و دولت او را به نابود کردن اقتصاد شکوفای ونزوئلا و توسل به دیکتاتوری متهم می کنند .

دولت آمریکا که از نزدیک روند انتخابات ونزوئلا را زیر نظر دارد روز جمعه خواستار برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه شد.

هدر نائرت سخنگو ی وزارت خارجه آمریکا از اینکه مادورو به ناظران بین المللی اجازه نظارت بر انتخابات یکشنبه را نداده است ابراز نگرانی کرد.

مادورو که در پارلمان ونزوئلا در اقلیت است یک مجمع ملی رقیب پارلمان برای خود درست کرده و می گوید همه فرمانداران باید سوگند وفاداری یاد کنند که از مجمع ملی اطاعت خواهند کرد. مخالفان دموکرات، مجمع ملی را به رسمیت نمی شناسند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG