لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۸

دولت ونزوئلا به دنبال جلب رهبر اپوزیسیون این کشور؛ خوان گوایدو: این آزار است


خوان گوایدو رهبر اپوزیسیون ونزوئلا
خوان گوایدو رهبر اپوزیسیون ونزوئلا

دادستانی دولت نیکلاس مادورو حکم جلب برای خوان گوایدو رهبر اپوزیسیون این کشور صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دادستان کل ونزئولا از اینترپل برای بازداشت او کمک خواسته اما این در حالی است که اینترپل معمولا به شکایت‌های سیاسی ترتیب اثر نمی‌دهد.

دولت نیکلاس مادرو در پرونده مورد ادعای خود، خوان گوایدو را متهم کرده که از منابع یک شرکت نفتی «سوءاستفاده کرده» و ۱۹ میلیارد دلار به کشور ضرر زده است.

خوان گوایدو که از مدتی پیش در آمریکا به سر می‌برد به این ادعا واکنش نشان داد و این اتهامات را رد کرد. او دولت مادورو را به آژار و اذیت فیزیکی و روحی اپوزیسیون این کشور متهم کرد.

در پی انتخابات بحث برانگیز سال ۲۰۱۸ در ونزوئلا که با انتخاب دوباره نیکلاس مادورو به ریاست جمهوری همراه بود، آمریکا و اتحادیه اروپا خوان گوایدو، رئیس پارلمان ونزوئلا، را به عنوان رئیس جمهوری موقت آن کشور به رسمیت شناختند و خواستار کناره‌گیری تشکیلات نیکلاس مادورو شدند. ایالات متحده آمریکا حکومت نیکلاس مادورو را نامشروع می‌خواند و تحریم‌های متعددی را علیه مقام های آن کشور وضع کرده است.

در بهمن ۱۳۹۹، اتحادیه اروپا اعلام کرد که دیگر خوان گوایدو،‌ رهبر مخالفان ونزوئلا، را رئیس جمهوری موقت آن کشور نمی‌داند چون او در انتخابات اخیر ونزوئلا انتخاب نشد. این اتحادیه البته آن انتخابات را نیز به رسمیت نشناخت. در بیانیه اتحادیه اروپا تاکید شد که آقای گوایدو برای این اتحادیه همچنان «یک مذاکره‌کننده ویژه» است.

XS
SM
MD
LG