لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۱

رویترز به نقل از منابع آگاه: مذاکرات سیاسی ونزوئلا احتمالا هفته آینده در مکزیک آغاز می‌شود


نیکولاس مادورو
نیکولاس مادورو

به گفته دو منبع آگاه، انتظار می‌رود که مذاکرات میان دولت ونزوئلا ‌و مخالفان درباره بحران سیاسی این کشور از سیزدهم اوت در مکزیک آغاز شود.

به گزارش رویترز، این گفت‌‌وگوها با حمایت بازیگران بین‌المللی مانند نروژ برگزار می‌شود. نروژ در مذاکرات شکست خورده سال ۲۰۱۹ طرفین نیز که برای حل اختلافات سیاسی ترتیب یافت، میانجی بود.

این منابع آگاه به رویترز گفتند که احتمال تغییر تاریخ مذاکرات وجود دارد، و پانزدهم اوت نیز می‌تواند یک تاریخ شروع احتمالی باشد.

هنوز محل برگزاری و اسامی اعضای شرکت‌کننده در این مذاکرات مشخص نیست.

نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، که دوران زمامداری او با فروپاشی اقتصاد این کشور همراه بوده است، از تمایل خود برای مذاکره با خوان گوایدو، رهبر مخالفان، سخن گفته است. ونزوئلا یکی از اعضای سازمان «اوپک» است و زمانی کشوری بسیار ثروتمند محسوب می‌شد.

مادورو در عین حال تأکید کرده است که مذاکرات باید بر لغو تحریم‌های آمریکا متمرکز باشد؛ تحریم‌هایی که در سال ۲۰۱۹ توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، با هدف برکناری نیکولاس مادورو از قدرت وضع شده است.

خوان گوایدو گفته است که به دنبال انتقادات گسترده‌ از روند انتخابات ونزوئلا به نفع حزب سوسیالیست حاکم، مخالفان می‌خواهند این مذاکرات تضمینی برای برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه در این کشور باشد.

دولت جو‌ بایدن رئیس‌ جمهوری آمریکا می‌گوید که در حال بازنگری تحریم‌هایی است که در دولت پیشین ایالات متحده وضع شده است، اما هنوز تحریم‌های بخش نفت و مالی ونزوئلا را کاهش نداده است.

واشنگتن همچنان از خوان گوایدو حمایت می‌کند و او را رهبر قانونی این کشور آمریکای جنوبی پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز سال ۲۰۱۸ می‌شناسد.

XS
SM
MD
LG