لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۱

مایک پمپئو: آمریکا خوان گوایدو را رئیس جمهوری قانونی و مشروع ونزوئلا می‌داند


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، با صدور بیانیه‌ای بار دیگر بر موضع آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا تاکید کرد و گفت که انتخابات پارلمانی اخیر ونزوئلا و نتیجه آن را نامشروع می‌داند.

وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۱۶ دی ماه در این بیانیه گفت: «رژیم نامشروع مادورو در روز ۶ دسامبر ۲۰۲۰، یک انتخابات تقلب‌‌آمیز قوه مقننه را برگزار کرد. ... این مجموعه‌ای که از طریق انتخابات تقلب‌‌آمیز انتخاب شده‌اند، حالا در ساختمان قانون‌گذاری فدرال در کاراکاس مستقر هستند.»

مایک پمپئو گفت: «ما این گروه را نامشروع می‌دانیم و خودش و اعلامیه‌هایش را به رسمیت نمی‌شناسیم.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «ایالات متحده خوان گوایدو، رئیس جمهوری موقت ونزوئلا، را به عنوان رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد. رئیس جمهوری گوایدو و مجلس ملی مشروع در سال ۲۰۱۵ توسط مردم ونزوئلا آزادانه برگزیده شدند.»

شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز در توئیتی در همین رابطه نوشت: «ایالات متحده در کنار خوان گوایدو، رئیس جمهوری موقت ونزوئلا، و مجمع ملی مشروع ونزوئلا می‌ایستد و آنها را به عنوان صدای مردم در مقابل سرکوب و فساد رژیم نامشروع مادورو به رسمیت می‌شناسد. ما از برقراری دوباره و مسالمت‌‌آمیز دموکراسی از طریق انتخابات آزاد، منصفانه، و شفاف حمایت می‌‌کنیم.»

آمریکا و بیش از ۶۰ کشور جهان ریاست جمهوری موقت خوان گوایدو در ونزوئلا را به رسمیت می‌شناسند و خواستار کناره‌گیری تشکیلات نیکلاس مادورو از قدرت هستند.

XS
SM
MD
LG