لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۵

ونزوئلا دو آمریکایی را «به نشانه حسن نیت» آزاد کرد؛ استقبال جو بایدن


جو بایدن در بیانیه خود، خواستار آزادی همه آمریکایی شد که ناعادلانه در کشورهایی چون ایران، چین و روسیه هنوز زندانی هستند.
جو بایدن در بیانیه خود، خواستار آزادی همه آمریکایی شد که ناعادلانه در کشورهایی چون ایران، چین و روسیه هنوز زندانی هستند.

منابع خبری از جمله رویترز گزارش دادند که ونزوئلا دو آمریکایی زندانی در این کشور را آزاد کرده است. این اقدام کاراکاس با واکنش و استقبال جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا مواجه شد.

رویترز بامداد چهارشنبه ۱۸ اسفند نوشت ونزوئلا این دو آمریکایی را به نشانه «حسن نیت» در مذاکرات با دولت بایدن آزاد کرده است.

آمریکا در زمان دولت ترامپ به همراه بیش از چهل کشور، از ژانویه ۲۰۱۹، خوان گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته بودند. این هفته رسانه‌ها از سفیر یک هیات عالی‌رتبه آمریکایی به پایتخت ونزوئلا خبر دادند.

نیویورک تایمز در گزارش سه‌شنبه شب خود نوشت که دولت بایدن در حال مذاکره با دولت نیکلاس مادورو برای کاهش احتمالی تحریم‌های ونزوئلا است تا نفت این کشور را جایگزین روسیه کند. جو بایدن روز سه‌شنبه تحریم نفت و گاز روسیه را به خاطر حمله به اوکراین اعلام کرد. شبکه سی‌بی‌اس پیشتر گزارش داده بود که هیأتی شامل مقامات ارشد وزارت خارجه و کاخ سفید به کاراکاس سفر کرده‌اند تا این کشور را از همراهی با روسیه بر حذر کنند.

کاخ سفید بامداد چهارشنبه بیانیه جو بایدن را منتشر کرد که ضمن استقبال از آزادی دو آمریکایی زندانی در ونزوئلا، اسامی آنها را «گوستاوو کاردناس» و «خورخه فرناندز» اعلام کرد.

آقای بایدن گفت که کاردنس یکی از شش مدیر نفتی است که سال ۲۰۱۷ به خاطر اتهاماتی که آمریکا آن را ساختگی می‌داند، دستگیر شد. فرناندز نیز یک آمریکایی کوبایی است. آمریکا پیش از این خواستار آزادی ۹ آمریکایی زندانی در ونزوئلا شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به اینکه نگهداری ناعدلانه آمریکایی ها همیشه غیرقابل قبول است، گفت ما اسامی و یاد کسانی که در ونزوئلا، روسیه، افغانستان، سوریه، چین، ایران و هر جای دیگر در جهان ناعادلانه نگهداری می‌شوند را گرامی می‌داریم. آقای بایدن تاکید کرد که دولت او برای بازگرداندن همه آنها به خانه تلاش خواهد کرد.

در حال حاضر چندین آمریکایی ایرانی‌تبار در ایران زندانی هستند. عماد شرقی، سیامک و باقر نمازی از جمله این افراد هستند. در هفته‌های اخیر همزمان با نزدیک شدن توافق احیای برجام در مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا در وین اتریش، گزارش‌هایی از احتمال تبادل زندانی بین ایران و آمریکا منتشر شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG