لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۷

اتحادیه اروپا دیگر خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت نمی‌شناسد


Juan Guaido, head of Venezuela's opposition-run co
Juan Guaido, head of Venezuela's opposition-run co

اتحادیه اروپا اعلام کرد که دیگر خوان گوایدو،‌ رهبر مخالفان ونزوئلا، را رئیس جمهوری موقت آن کشور نمی‌داند.

بیانیه اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۶ بهمن پس از آن صادر شد که ۲۷ عضو این اتحادیه در هفته‌های گذشته تصویب کردند، از آن جا که خوان گوایدو در پی انتخابات اخیر ونزوئلا دیگر رئیس پارلمان آن کشور نیست، به طور قانونی نمی‌توانند موقعیت او را به رسمیت بشناسند.

این اتحادیه البته آن انتخابات را نیز به رسمیت نمی‌شناسد. در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است که آقای گوایدو برای این اتحادیه همچنان «یک مذاکره‌کننده ویژه» است.

در پی انتخابات بحث برانگیز سال ۲۰۱۸ در ونزوئلا که با انتخاب دوباره نیکلاس مادورو به ریاست جمهوری همراه بود، آمریکا و اتحادیه اروپا خوان گوایدو، رئیس پارلمان ونزوئلا، را به عنوان رئیس جمهوری موقت آن کشور به رسمیت شناختند.

ایالات متحده و بریتانیا همچنان آقای گوایدو را رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا می‌دانند. ایالات متحده و بیش از ۶۰ کشور جهان، از بیش از دو سال پیش خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت و مشروع ونزوئلا به رسمت شناختند و خواستار کناره‌گیری تشکیلات نیکلاس مادورو شدند.

ایالات متحده آمریکا حکومت نیکلاس مادورو را نامشروع می‌خواند و تحریم‌های متعددی را علیه مقام های آن کشور وضع کرده است.

وزیر خارجه پیشین آمریکا نیز آذر امسال با صدور بیانیه‌ای برگزاری انتخابات پارلمانی در ونزوئلا توسط رژیم مادورو را محکوم کرد و آن را یک «نمایش سیاسی مضحک» دانست.

XS
SM
MD
LG