لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۱

دیوان عالی بریتانیا برخلاف خواست رئیس‌جمهوری ونزوئلا حکم داد


نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا
نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا

دیوان عالی بریتانیا آخرین تلاش‌های نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، برای در دست گرفتن کنترل ذخایر طلای کشورش به ارزش بیش از یک میلیارد دلار را رد کرد.

این ذخایر ٣١ تنی طلا متعلق به کشور ونزوئلا در گاوصندوق‌های زیرزمین بانک انگلستان در لندن قرار دارد.

طبق رای روز جمعه، تصمیمات قبلی دیوان عالی حکومت مادورو با هدف قطع دسترسی خوان گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا بر این ذخایر، نادیده گرفته می‌شود.

مادورو و گوایدو هر کدام هیئت مدیره متفاوتی برای اداره بانک مرکزی ونزوئلا منصوب و دستورالعمل‌های متناقضی در مورد ذخایر طلای کشورشان صادر کرده‌اند.

وکلای بانک مرکزی مورد حمایت مادورو اعلام کردند علیه حکم روز جمعه درخواست تجدیدنظر خواهند داد. هیئت مدیره این بانک نیز با انتشار بیانیه‌ای حکم دیوان عالی بریتانیا را رد کرد و هشدار داد تمامی اقدامات حقوقی در دسترس را علیه این تصمیم «غیرمعمول و فاجعه‌بار» در پیش خواهد گرفت.

در مقابل، گوایدو حکم روز جمعه دیوان عالی بریتانیا را یک پیروزی مهم خواند. به گفته او، «این نوع فرایند قضایی صادقانه و شفاف در ونزوئلا وجود ندارد.»

دولت بریتانیا در اوایل سال ٢٠١٩ و همگام با بسیاری دیگر از دولت‌های غربی، خوان گوایدو را به جای نیکلاس مادورو به عنوان رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا به رسمیت شناخت. گوایدو در آن زمان بلافاصله از بانک انگلستان درخواست کرد دسترسی مادورو به ذخایر طلا را قطع کند.

این درحالی است که بانک مرکزی ونزوئلا که تحت حمایت مادورو است در واکنش به این اقدام از بانک انگلستان شکایت کرد.

XS
SM
MD
LG