لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۰

«وحید صیادی نصیری» که در زندان درگذشت، در قم به خاک سپرده شد


مراسم خاکسپاری وحید صیادی نصیری امروز، جمعه ۲۳ آذر در قم برگزار شد
مراسم خاکسپاری وحید صیادی نصیری امروز، جمعه ۲۳ آذر در قم برگزار شد

«وحید صیادی نصیری» زندانی سیاسی که به دلیل اعتصاب غذا در زندان جان باخت، امروز جمعه ۲۳ آذر ماه به خاک سپرده شد.

حساب توئیتری سایت خبری هرانا عکسی از مراسم خاکسپاری صیادی نصیری در «بهشت سکینه» قم را منتشر کرده که در آن جمعی از فعالان سیاسی و مدنی، دوستان و آشنایان وی حضور دارند.

دو نفر از این فعالان سیاسی برگزاری مراسم تشییع را تایید کردند و به صدای آمریکا گفتند که ماموران امنیتی در اطراف آنها حضور محسوسی داشتند.

پیشتر منابع حقوق بشری خبر مرگ «وحید صیادی نصیری» زندانی سیاسی- عقیدتی بعد از ادامه اعتصاب غذا در زندان مرکزی قم را دادند.

روز پنجشنبه وزارت خارجه ایالات متحده مرگ این زندانی سیاسی در ایران را در بیانیه‌ای محکوم کرد.

صدای آمریکا در گفت‌وگو با برخی از اعضای خانواده این زندانی سیاسی، خبر در گذشت او را تأیید کرد.

«خانم صادقی» مادر «وحید صیادی نصیری» روز چهارشنبه ۲۱ آذر در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت: وحید صیادی نصیری به اتهام فعالیت سیاسی اول مرداد سال جاری به وسیله ماموران سپاه در منزل بازداشت و در زندان لنگرود قم زندانی بود.

خانم صادقی به صدای آمریکا گفت: ساعت ۲ بعد از ظهر امروز دو تماس تلفنی با اعضای خانواده وحید صیادی نصیری گرفته شده که در یکی از این تماس‌ها به مادر این زندانی سیاسی- عقیدی گفته شد که او را از زندان لنگرود به بیمارستان کامکار قم منتقل کرده‌اند و در تماس دیگری به برادر این زندانی گفته شده که آقای صیادی نصیری در بیمارستان شهید بهشتی قم بستری شده است.

لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:05 0:00

پیش از این وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که آمریکا از مرگ این زندانی سیاسی و فعال حقوق بشر که ایران او را به طور خودسرانه بازداشت کرده بود و در زندان در گذشت، غمگین شده است.

براساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا «وحید صیادی نصیری» به توهین به رهبر جمهوری اسلامی متهم و از مشورت های حقوقی محروم شده بود.

این وزارت خانه در بیانیه خود گفته بود که «رژیم ایران باید به شرایط غیرانسانی در زندان پایان دهد» و نقض حقوق بشر در ایران را محکوم می کند.»​

مادر وحید صیادی نصیری دلیل فوت فرزندش را در گفت‌وگو با صدای آمریکا اعتصاب غذای بیش از ۵۰ روزه او عنوان کرد و گفت تنها درخواست آقای صیادی نصیری این بود که او را به زندان اوین منتقل کنند.

همچنین «سعید صادقی نصیری»، برادر «وحید صیادی نصیری» در گفتگو با صدای آمریکا گفت: در تماس تلفنی یکی از مسئولان مددکاری زندان لنگرود قم به آقای صادقی نصیری گفته شده است که برادر ایشان در بیمارستان جان خود را از دست داده است و باید برای تحویل جنازه به بیمارستان شهید بهشتی قم مراجعه کنند.

آقای صادقی نصیری با حضور در بیمارستان شهید بهشتی مطلع می‌شود که برادر او ساعت ۸ صبح امروز در بیمارستان فوت کرده و جنازه به سردخانه بهشت معصومه (قبرستان قم) منتقل شده است.

لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00

برادر این زندانی سیاسی- عقیدتی به صدای آمریکا گفت این اولین بار نیست که او بازداشت شده است، پیشتر او به اتهام نامعلوم پس از دو سال حبس در زندان‌های اوین و گوهردشت کرج (رجایی شهر) در اسفند ۹۶ از زندان آزاد شد، اما مجددا پس از چند ماه در تابستان سال جاری بازداشت و به زندان لنگرود قم منتقل شد.

بر اساس ماده ۲۴ قانون آیین دادرسی کیفری، ضابط دادگستری باید نتیجه بررسی خود را به مرجع قضایی منتقل کند. در صورت نیاز، درخواست تکمیل قانونی قابل بررسی است، ولی متهم را نمی‌شود در بازداشت نگه داشت. حداکثر زمانی که متهم می‌تواند در بازداشت بماند، ۲۴ ساعت است. ورای این مهلت زمانی، هرگونه تصمیم در خصوص ادامه بازداشت باید با اطلاع مقام قضایی باشد.

خانم صادقی همچنین به صدای آمریکا گفت «مثل این جوان‌ها [در جامعه] زیاد هستند، جوان من که رفت ولی تنها خواسته من از مسئولین این است که به خواسته جوانان رسیدگی کنند»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG