لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۲

سه فعال مدنی ایرانی در اعتراض به انتقال به زندانی دیگر، اعتصاب غذا کردند


آرش صادقی و گلرخ ایرایی فعالان مدنی زندانی
آرش صادقی و گلرخ ایرایی فعالان مدنی زندانی

عفو بین الملل از حکومت ایران خواسته سه فعال حقوق بشر، گلرخ ابراهیمی ایرایی و آرش صادقی همسر وی و آتنا دائمی را فوری و بی قید و شرط آزاد کند.

بنا به گزارش ها این سه تن در اعتراض به انتقال غیر قانونی آتنا و گلرخ به زندان خطرناک قرچک ورامین دست به اعتصاب غذا زده اند.

بنا به گزارش ها در این زندان که در یک مرغداری دایر شده، چند صد زن به اتهام رفتارهای خشونت بار زندانی اند. شرایط بهداشتی زندان بسیار خطرناک است، زندانیان به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند، غذای زندانیان بسیار بی کیفیت است و از دارو و هوای آزاد هم چندان خبری نیست.

زندانیان مورد حمله های مداوم زندانبانان و همبندان قرار می گیرند؛ مواد مخدر توزیع می شود و بیماریهای واگیردار در آنجا شایع است.

مقامهای قضائی ایران غالبا نگرانی ها ناشی از رفتار غیر انسانی با زندانیان قرچک را نادیده گرفته و حتی زندانیان عقیدتی و سیاسی را به اعزام به زندان بدنام قرچک تهدید می کنند. در موارد ی نیز چنان تهدید را عملی کرده اند.

گلرخ و آتنا از روز ۲۴ ماه ژانویه به زندان قرچک انتقال داده شده اند.آنها می گویند زندانبانان مرد آنها را مورد حمله و آزار جنسی قرار می دهند و در اعتراض، به انتقال به قرچک، آنها را کتک زده و با زندانیان خطرناک در یک بند قرار داده اند.

آتنا دائمی که به اتهام توزیع شبنامه ها در محکومیت مجازات اعدام به ۷ سال زندان محکوم شده، دوران محکومیت خود را می گذراند.

گلرخ ابراهیمی به اتهام نوشتن رمانی که چاپ و منتشر نشده و در آن مجازات سنگسار را محکوم کرده، به ۳ سال زندان محکوم شده است.

آرش صادقی که در اوین زندانی است در اعتراض به انتقال همسرش و آتنا دائمی، از روز ۲۷ ژانویه در اعتصاب غذا به سر می برد و خواستار بازگرداندن آن دو به زندان اوین شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG