لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۲

عبدالفتاح سلطانی به طور موقت به اعتصاب غذای خود پایان داد


عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری زندانی، اعلام کرد که به اعتصاب غذای خود به طور موقت پایان می‌دهد.

او که در زندان اوین محکومیت خود را سپری می‌کند روز دوشنبه ۶ فروردین در پی درخواست بیش از سه هزار و ششصد تن از فعالان مدنی، وکلا و فعالان سیاسی برای پایان اعتصاب غذا، با انتشار متنی اعلام کرد که به اعتصاب غذای خود پایان می‌دهد.

آقای سلطانی که از سه‌شنبه شب، ۲۹ اسفند در اعتراض به بدرفتاری ماموران وزارت اطلاعات و زندانبانان با زندانیان سیاسی و عقیدتی دست به اعتصاب غذا زده بود، روز دوشنبه اعلام کرد که به اعتصاب غذای خود پایان می‌دهد تا وکلا، نمایندگان مجلس، روسای کانون‌های وکلای دادگستری و فعالان مدنی و سیاسی بتوانند «در فضایی بدون تنش احقاق حق را پیگیری کنند.»

این وکیل سرشناس ایرانی که از سال ۱۳۹۰ در زندان به سر می برد، پیش از اعتصاب غذا در نامه خود فاش کرده بود ماموران وزارت اطلاعات با دخالت، موجب فشار بر زندانیان سیاسی و عقیدتی می‌شوند و این در حالی است که سایر زندانیان عادی، از جمله «رانت خواران، اختلاسگران و وابستگان به قدرت» امتیازاتی در زندان دارند.

عبدالفتاح سلطانی از بنیانگذاران «کانون مدافعان حقوق بشر» در ایران در حال حاضر هفتمین سال حکم سیزده سال زندان خود را پشت سر می گذارد. اتهام او «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه برای اقدام علیه امنیت ملی» بود.

نهادهای حقوق بشری محاکمه آقای سلطانی را عادلانه نمی دانند و می گویند دادگاه انقلاب او را به جرایمی محکوم کرد که حتی براساس قوانین جمهوری اسلامی ایران جرم نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG