لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۸

وزیر دفاع آمریکا راهی اسرائیل شد


وزیر دفاع آمریکا برای گفت و گو با مقام‌های اسرائیل درباره توافق هسته‌ای با ایران راهی اسرائیل شد.

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا روز، یکشنبه ۲۸ تیر، با هدف تحکیم امنیت اسرائیل در پی نگرانی‌های آن کشور از توافق هسته‌ای ایران، و همچنین چالش های امنیتی دیگر از جمله امنیت دریایی و دفاع سایبری، راهی تل آویو شد.

به گفته مقام‌های آمریکایی‌، واشنگتن به خاطر مخالفت‌های نخست وزیر اسرائیل با توافق هسته‌ای ایران، در نظر ندارد تسلیحات بیشتری به تل آویو پیشنهاد کند.

مقام‌های پنتاگون گفته‌اند، گرچه آقای کارتر با قوت از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کند، اما در نظر ندارد تلاش کند تا دیدگاه اسرائیل به این توافق تغییر یابد.

نخست وزیر اسرائیل سرسخت‌ترین مخالف بین‌المللی توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی محسوب می‌شود. آقای نتانیاهو، بلافاصله پس از اعلام توافق با ایران، آن را اشتباهی تاریخی خواند و گفت که ایران با بدست آوردن پول‌های بلوکه شده خود، برای ضربه زدن به اسرائیل و تجهیز تروریست‌ها تلاش خواهد کرد.

اشتون کارتر، بلافاصله پس از حصول توافق اتمی میان ایران و کشورهای ۱+۵ با صدور بیانیه ای گفت آمریکا آماده کمک به تقویت امنیت اسرائیل است. او گفت آمریکا برای دفاع از متحدش، برای کنترل تهدیدهای کلامی ایران، و برای حفظ آزادی تردد در خلیج فارس، «در صورت لزوم از گزینه نظامی» استفاده می کند.

با وجود بروز تنش میان اسرائیل و آمریکا بر سر نحوه رویکرد آمریکا به برنامه اتمی تهران، روابط دفاعی اسرائیل-آمریکا در سال های اخیر افزایش یافته است.

آمریکا صدها میلیون دلار در نظام دفاع هوایی اسرائیل، موسوم به گنبد آهنین، برای مقابله با حملات احتمالی حماس از نوار غزه و حزب الله از لبنان سرمایه گزاری کرده است.

دو سال پیش پنتاگون تعهد کرد جت های جنگنده و هواپیماهای KC-۱۳۵ اسرائیل را مجهز به رادارهای پیشرفته کند و هلیکوپترهای هیبرید V-۲۲ را برای اولین بار به اسرایئل بفروشد.

دو ماه پیش نیز واشنگتن از فروش یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار تسلیحات به اسرائیل خبر داد.

XS
SM
MD
LG