لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۳

آیت‌الله خامنه‌ای : سیاست جمهوری اسلامی در مقابل آمریکا تغییر‌ناپذیر است


آیت‌الله خامنه‌ای: سیاست جمهوری اسلامی در مقابل آمریکا تغییر‌ناپذیر است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00
دانلود

رهبر جمهوری اسلامی، با وجود مذاکره با آمریکا بر سر برنامه هسته‌ای، سیاست‌های ایران را در مقابل آمریکا تغییر ناپذیر دانست.

آیت آلله خامنه‌ای روز شنبه ۲۷ تیر در سخنرانی نماز عید فطر در مصلای تهران، با بیان اینکه سیاست ایران در مقابل آمریکا هیچ تغییر نخواهد کرد، گفت: «ما درباره مسائل دو جانبه، منطقه‌ای و جهانی هیچ مذاکره‌ای با آمریکا نخواهیم داشت مگر در موارد استثنا همچون هسته‌ای که قبل از این هم سابقه داشته است.»

او اضافه کرد: «سیاست‌های ما و آمریکا در منطقه صد و هشتاد درجه اختلاف دارد بنابراین چگونه می‌توان با آنها گفتگو و مذاکره کرد.»

ایران و کشورهای ۵+۱ پس از مذاکراتی طولانی با محوریت آمریکا، ۲۳ تیرماه بر سر برنامه هسته‌ای ایران به توافق رسیدند. در پی این توافق، بسیاری از تحلیلگران از احتمال همکاری آتی ایران و آمریکا بر سر برخی از بحران‌های منطقه‌ای سخن گفتند.

آیت الله خامنه‌ای در سخنرانی روز شنبه بار دیگر تاکید کرد که متن توافق شده در وین برای تصویب، باید مسیر قانونی پیش بینی شده را طی کند.

او اضافه کرد که چه این متن تصویب شود و چه تصویب نشود، به هیچکس اجازه خدشه بر اصول اساسی نظام را نخواهد داد. او البته تاکید کرد که بررسی این توافق نباید موجب دو دستگی میان مسئولان حکومت ایران شود. آیت الله خامنه‌ای در ادامه سخنانش گفت که ایران «قابلیت‌های دفاعی» خود را حفظ خواهد کرد و به «حمایت از دوستان جمهوری اسلامی در منطقه» ادامه خواهد داد. به گفته او، «چه متن تهیه شده پس از طی روند قانونی داخل کشور، تصویب شود چه نشود» ایران از حمایت ملتهای فلسطین، یمن، بحرین و ملت و دولت های سوریه و عراق و لبنان دست بر نمی‌دارد.

این سخنان آیت الله خامنه‌ای در حالیست که برخی از قدرت‌های جهانی ابراز امیدواری کرده‌اند که ایران پس از توافق هسته‌ای در حل و فصل بحران‌های منطقه‌ای مانند جنگ داخلی سوریه و یمن، نقش مثبتی ایفا کند. برخی از کشورهای منطقه نظیر ترکیه و عربستان نیز نقش ایران در رابطه با کشورهای منطقه، مداخله جویانه می دانند و خواستار تغییر آن شده اند.

رهبر ایران در بخش دیگری از سخنان خود به طور غیرمستقیم از دستاورد توافق هسته‌ای برای ایران، دفاع کرد و گفت که قدرت‌های جهانی ۱۲ سال قصد برچیدن تجهیزات هسته‌ای ایران را داشتند اما امروز باقی ماندن سانتریفیوژها و ادامه تحقیق و توسعه را پذیرفته‌اند.

مذاکرات هسته‌ای از ابتدای از سر گیری در دور جدید خود پس از روی کار آمدن حسن روحانی، همواره با مخالفت‌های جدی منتقدان دولت روبرو بوده است. این مخالفت‌ها هر بار با حمایت آیت‌الله خامنه‌ای از تیم مذاکره کننده فروکش کرده است.

XS
SM
MD
LG